Video Oyunların Beyin Gelişimini Olumlu Etkilediği ve 'Karar Vermeyi' Kolaylaştırdığı Ortaya Çıktı [Eğitimde Oyun Devri Başlıyor]

42
1
0
0
0
ABD'de yapılan bir araştırma, video oyun oynamanın beyin gelişimini olumlu olarak etkilediğini açığa çıkardı. Araştırmaya göre oyun oynayan insanlar, karar verme ve verdikleri kararın doğruluğu noktasında oyun oynamayanlardan çok daha iyi noktada oluyorlar.

ABD'de hizmet veren Georgia Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, video oyunların insan beynini nasıl etkilediğine ilişkin bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma, oyun oynamanın beyin gelişimini etkilediğini ortaya koydu. Zira araştırmaya göre video oyun oynayanlar, daha hızlı karar veriyorlardı. Uzmanlar, elde edilen sonuçların, video oyunların eğitim için kullanılabileceği anlamına geldiğini söylüyorlar.

Bilim insanları, araştırma için üniversite çağına gelmiş 47 genç ile çalıştılar. Bunların 28'i video oyun oynuyor, 19'u ise oynamıyordu. Bu katılımcılar, oldukça basit bir oyunun parçası oldu. Bu oyun, ekranda yer alan bir noktanın hareket yönünün gösterilmesinden ibaretti. Çalışma sonucunda, oyun oynayan katılımcıların hem hız hem de doğru yönü belirlemede daha iyi oldukları sonucuna ulaşıldı. Bilim insanları, bu sonuca ulaşmak için manyetik rezonans görüntüleme tekniğine başvurmuşlardı.

Oyunlar, bu etkisinden ötürü eğitim için kullanılabilir

video oyunların beyne etkisi

Daha önceki araştırmaları işaret ederek, "Video oyunları, gençlerin ezici çoğunluğu tarafından haftada üç saatten fazla oynanıyor, ancak karar verme yetenekleri ve beyin üzerindeki yararlı etkileri tam olarak bilinmiyordu. Yaptığımız araştırma, yararlı etkiler için önemli sonuçlar verdi." diyen Mukesh Dhamala isimli bilim insanı, video oyunların karar verme verimliliği, eğitim ve tedavi edici yöntemler için kullanılabileceğini söyledi. 

Video oyunların insan sağlığına etkileri ile ilgili somut örnekler de var. Örneğin Tim Jordan isimli bir adam. Mukesh Dhamala'nın danışanı olan Jordan, 5 yaşındayken gözlerinden bir tanesinin daha az gördüğü şikayetiyle hastaneye başvurmuştu. Uzmanlar, bir araştırma kapsamında Jordan'ın göz egzersizi yapmasını istediler. Tim Jordan, bu egzersizler kapsamında daha az gören gözü ile oyun oynadı ve en sonunda da her şey normale döndü. Şimdilerde araştırma görevlisi olarak yaşamını sürdüren Jordan, oyunlar sayesinde kör olmaktan kurtulduğunu ifade ediyor.

Kaynak : https://scitechdaily.com/research-shows-video-game-players-have-enhanced-brain-activity-and-superior-decision-making-skills/
42
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
42
1
0
0
0