Windows 11'in Kullanıcı Yüzdesi Belli Oldu: Windows 10, Hâlâ Zirvede!

8
2
1
1
0
Statcounter, Windows sürümlerinin kullanım oranlarına ilişkin son verilerini açıkladı. Windows 11, PC'lerin üçte birinde varlık gösteriyor. Ancak sektörün parlayan yıldızı hâlâ Windows 10.

Pazar araştırma şirketi Statcounter, dünyanın en popüler işletim sistemi Windows ile ilgili son çalışmasına ilişkin veriler paylaştı. Paylaşılan veriler, çok yakında 3 yaşına girecek olan Windows 11'in hâlâ kullanıcı gözünde kabul görmediğini ortaya koydu.

Yapılan son araştırmaya göre Windows 10 kullanan PC'lerin oranı yüzde 66,1 gibi ciddi bir seviyede. Windows 11'in yüklü olduğu PC'lerin oranı ise yüzde 29,71 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bu arada; biz bu oranı beğenmiyor olsak da Windows 11, kullanım oranı açısından tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. 

Hâlâ Windows XP'nin kullanıldığı PC'ler var!

Windows 11 kullanım oranı

Statcounter tarafından yapılan araştırma, bir dönemlerin efsanesi olan Windows XP'nin bile hâlâ bazı bilgisayarlarda çalışmakta olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak Windows XP ile çalışan bilgisayarların oranı, çok küçük bir yüzdeye sahip.

Kullanım oranlarına göre en popüler Windows sürümleri:

Sürüm Kullanım Yüzdesi
Windows 10 Yüzde 66,1
Windows 11 Yüzde 29,7
Windows 7 Yüzde 2,95
Windows 8.1 Yüzde 0,4
Windows XP Yüzde 0,39

Tabii bunların sadece yapılan araştırmaya ilişkin veriler olduğu gerçeğini unutmamak lazım. Buradaki en net sonuçlar sadece Microsoft tarafından bilinebilir ve Microsoft, hiçbir zaman hangi işletim sisteminin yüzde kaç kullanım oranına sahip olduğuna ilişkin bir şey söylemedi.

Kaynak : https://www.neowin.net/news/statcounter-nearly-30-of-all-windows-pc-are-now-running-windows-11/
8
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
1
0