Youtube, TikTok ile olan Rekabeti Kaybetti: Gelirleri Ciddi Oranda Düştü!

17
5
4
1
0
Dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından olan YouTube, bugün yaptığı açıklama ile uzun zaman sonra ilk kez gelirlerinde azalma yaşadığını açıkladı. Uzmanlara göreyse bunun tek nedeni TikTok ile olan rekabeti kaybetmesi.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google ve Microsoft, bugün yaptıkları açıklamada bu yılki kâr ve zarar oranlarını açıklamıştı. Alphabet’in alt şirketi Google, pek çok alanda kâr elde ettiğini açıklasa da YouTube, geçtiğimiz yıllara kıyasla kâr oranında ciddi bir azalma yaşadı.

Son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde bir önceki yıla oranla neredeyse 2 kat kâr elde ederek servetine servet katan YouTube, 2022 yılında o kadar da çok para kazanmadığını açıkladı. Uzmanlara göreyse bu gelir kaybının nedeni TikTok.

“YouTube tökezlemeye başladı”

2020 ve 2021 yıllarında 7.2 milyar doların üzerinde kâr açıklayan YouTube’un 2022 yılındaki gelirinin %1.9 azaldığı açıklandı. Uzun yıllar süren başarılı yükselişinin ardından ilk kez 2022 yılında gelirlerinde ciddi bir azalma yaşayan video platformunun TikTok ile olan rekabeti yüzünden gelir kaybına uğradığı düşünülüyor. Insider Intelligence analisti Evelyn Mitchell, YouTube’un bu “gerilemesinin” TikTok ile olan rekabette geri kalması ve kullanıcılarına YouTube Shorts’a teşvik etmek için para dağıtıp karşılık alamaması olduğunu belirtiyor.

Data AI’ın hazırladığı rapora göreyse şu anda kullanıcı tüketimi konusunda dünyada 1 numara olan TikTok, aktif kullanıcı sayısı olarak tüm sosyal medya ve video platformları arasında 5. sırada yer alırken YouTube ilk 10’a bile giremiyor. Bu da YouTube’un 2021 yılında tanıttığı Shorts özelliği ve 2022 yılında duyurduğu “Shorts paylaşan kullanıcılara havuzdan para verilmesi” gibi projelerin tabiri caizse “elinde patladığını” gösteriyor.

Ancak tabii ki sürekli rekabet içinde olan bu ikin platforma baktığımızda YouTube’un TikTok gibi olmaya çalışırken kaybettiğini ancak TikTok’un YouTube gibi olmaya çalışarak kazandığını görüyoruz. Uzmanlara göreyse YouTube platformu son yıllarda Premium özelliklere önem vererek standart kullanıcılarını ikinci plana attığı için kullanıcılar, YouTube benzeri bir platform olmaya çalışan TikTok’a kayıyor. Hatta bu durumun uzun vadede YouTube’un sonu olabileceği bile iddia edildi. Peki sizce TikTok gerçekten geleceğin YouTube’u olabilir mi?

Kaynak : https://www.theguardian.com/technology/2022/oct/26/youtube-battle-with-tiktok-takes-its-toll-as-revenues-dip-alphabet
17
5
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
5
4
1
0