YouTube, Sadece 'Shorts' Paylaşarak Para Kazanabileceğiniz Tarihi Açıkladı

28
6
2
2
0
Kısa videoların sosyal medyaya hükmettiği şu günlerde YouTube, Short içerik üreticileri için yeni programı için tarih verdi. Yeni program ile birlikte YouTube, TikTok'a kayan içerik üreticileri elinde tutmaya ve hatta yenilerini kazanmaya çalışacak.

TikTok’un çıkışından bu yana kısa videolara evrilen sosyal medya, içerik üretimi ve içerik tüketimi alışkanlığı ile birlikte platformlar arasındaki yarışı da kızıştırdı. Daha fazla içerik ve dolayısıyla daha fazla kullanıcı çekmek isteyen platformlar, sürekli içerik üreticilerine yönelik yeni kazançlı programlar sundu.

Video içeriklerde 2007 yılından beri bir iş ortağı programı sunan YouTube ise eylül ayında duyurduğu yeni programı için tarih verdi. YouTube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara özel olan bu program, içerik üreticilerine daha fazla para kazanma fırsatı ve özel imkânlar sunulmasını sağlayacak.

YouTube Shorts içerik üreticileri, 1 Şubat'tan itibaren pastadan pay almaya başlayacak:

YouTube, Shorts içerik üreticilerinin katılabileceği YouTube İş Ortağı Programı'nın 1 Şubat'tan itibaren kullanılabilir olacağını açıkladı. Ayrıca yeni programla birlikte İş Ortağı Programı Sözleşme Şartları da değişti. Artık tüm iş ortaklarının yeni temel şartları kabul etmesi zorunlu olacak. Sonrasındaysa şu aşamalar işleyecek:

Temel şartları kabul eden içerik üreticileri, özel para kazanma modüllerine ait şartları da kabul edecek. Örneğin, uzun formatlı YouTube videolarının başında çıkan reklamlardan pay almak için ayrı bir modülün şartlarını kabul etmek gerekecek. Dolayısı ile içerik üreticiler uzun videolar para kazanmak için ayrı, kısa videolardan ya da aboneliklerden para kazanmak için ayrı modülleri onaylayacaklar.

İkinci modül ise Shorts modülü olacak. Bu modül şartlarının kabul edilmesiyle içerik üreticileri, Shorts videoları arasında yer alan reklamların görüntülenmelerinden de pay alacak.

Üçüncü modül de bağışlar ve Süper Sohbet gibi özelliklerin kullanımını sağlayan 'Ticari Ürün Eki' modülü olacak.

İçerik üreticileri, bu üç modülün tamamını aynı anda kabul etmek zorunda olmayacak. İçerik üreticileri, diledikleri modülü kabul edecek ve aslında nerelerden para kazanmak istediklerini belirleyebilecek.

Şu anda YouTube'dan para kazananların dikkat etmesi gerekenler:

  • Eğer şu anda YouTube'dan para kazanıyor ve kazanmaya devam etmek istiyorsanız, yeni şartları kabul etmek için 6 ay süreniz olacak.
  • 10 Temmuz 2023'e kadar şartları kabul etmezseniz kanalınız YouTube İş Ortağı Programı'ndan silinecek. Katılmak için tekrar başvuru yapmak zorunda olacaksınız.

Shorts'tan ne kadar para kazanılacak? İşte yeni program hakkında daha önce öğrendiklerimiz:

youtube shorts

Eylül ayında öğrendiğimiz bilgilere göre YouTube İş Ortağı Programı’nın bir parçası olacak olan yeni program ile içerik üreticiler, Shorts içerikleri arasında gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin %45’ini cüzdanına indirebilecek. Ödemeler, her ay düzenli olarak yapılacak. Fakat programın tek artısı bu olmayacak.

YouTube, içeriklerde telif hakkına sahip olan müziklerin kullanımını da serbest bırakacak. Programa katılan içerik üreticileri, telifli müzikleri içeriklerine ekleyebilecekler. Bu müzikler için daha önce bir telif ücreti ödememişlerse, reklamdan elde edecekleri gelirden bir miktar kesinti yapılacak ve bu kesinti, müziğin hak sahibine aktarılacak. İçerik üreticileri, böylelikle aslında telif nedeniyle para kazanamayacakları içeriklerden de para kazanmaya devam edecek.

Bununla birlikte içerik üreticileri, Creator Music üzerinden popüler ve telifli müzikleri kullanmak için telif parası ödeyerek müziği kullanabilecekler. Müzikler için telif bedelinin ödenmemesi durumundaysa yukarıda bahsettiğimiz durum geçerli olacak.

Peki program ne zaman çıkacak? Kimler başvurabilir?

Yenilenen programa başvurmak için karşılanması gereken şartlar ise en az 1.000 aboneye sahip olmak ve son 3 ay içinde Shorts'ta en az 10 milyon izlenme veya hem YouTube uzun videolar hem de Shorts'ta toplam 4.000 saat izlenme kazanmış olmak olacak.

28
6
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
28
6
2
2
0