Yüzbinlerce Kişinin Katıldığı Dünyanın En Kalabalık ve En Çılgın Müzik Festivallerinden Biri: 1969 Woodstock

8
3
3
1
0
Hippiliğin zirvesinin yaşandığı 1969 yılında ABD’nin küçük bir kasabasında stüdyo açmak amacıyla dört gencin düzenlediği bir müzik festivali adını tarihe yazdırdı. 1969 Woodstock müzik festivali dünyanın en kalabalık festivallerinden biri olduğu gibi son derece barışçıl bir ortamda gerçekleşti. Gelin 1969 Woodstock müzik festivali hakkındaki ilginç bilgilere yakından bakalım.

1960’lı yıllar tüm dünya için bambaşka bir dönemdi. Bir yanda savaşlar ve çatışmalar devam ediyor, bir yanda ise savaş karşıtı gençler yetişiyordu. Hippi olarak adlandırılan bu gençlerin tek derdi seks, uyuşturucu, müzik ve barıştı. Bu insanların bir araya toplandığı yerler o dönem oldukça popüler olan müzik festivalleriydi. Bunlardan bir tanesi olan 1969 Woodstock müzik festivalinin tarihe geçeceğini ise kimse tahmin edemezdi.

Woodstock, ABD’nin New York eyaletine bağlı küçük bir kasaba. 1969 Woodstock müzik festivali yapılana kadar buranın adını çoğu kimse bilmiyordu bile. Festivalin organizatörleri birkaç bin bilet satarak kazandıkları parayla bir müzik stüdyosu açmayı planlıyordu. Ancak onların bile hiç beklemedikleri bir şey yaşandı ve bu yaşananlar dünya tarihine geçti. Gelin 1969 Woodstock müzik festivaline biraz yakından bakalım ve bu dönem yaşananlara dair ilginç bilgiler görelim.

İlk olarak, 1969 Woodstock müzik festivali nedir?

woodstock müzik festivali

1969 Woodstock müzik festivali olarak anılsa da adı Woodstock Müzik ve Sanat Fuarı olan bu etkinlik, o dönem 20’li yaşlarda olan dört genç tarafından organize edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine bağlı Woodstock kasabasında gerçekleşen bir müzik festivalidir. 

Organizatörler, bilet fiyatı 18 dolar olan festivale en fazla 50 bin kişinin katılacağını resmi makamlara bildirmişlerdi. 15 - 18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen bu festivalde ünlü ünsüz pek çok sanatçı sahneye çıkacaktı. Festival başladığı zaman 180 bin bilet kesilmişti. Alanda ise 500 binden fazla insan vardı. Bir o kadar kişi de alana girmeye çalışmış ancak geri gönderilmişti.

Peki, insanlar neden bu festivali yıllar geçse bile unutamıyor? 

woodstock müzik festivali

Detaylarından birazdan bahsedeceğimiz 1969 Woodstock müzik festivalinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen unutulmamasının en büyük nedeni, festival sırasında bir belgesel çekilmiş olmasıdır. Aralarında o dönem genç bir sinemacı olan Martin Scorsese’nin de bulunduğu bir ekip tarafından çekilen 1969 Woodstock müzik festivali belgeseli, 1971 yılında En İyi Belgesel dalında Oscar ödülüne layık görüldü.

1969 Woodstock müzik festivalinde o dönem ünlü olan ve daha sonra ünlü olacak pek çok isim sahneye çıktı. 500 binden fazla kişinin katıldığı bu etkinlikte hiçbir şiddet vakası yaşanmadı. Katılım sayısı bugün bile kolay kolay aşılamayacak bir rekordu. Bunlar ve bunlar gibi sayısız sebeple birlikte her şeyin kayıt altına alınması nedeniyle 1969 Woodstock müzik festivali gerçek bir efsane haline geldi. Üstelik bir daha bunun gibi bir festival kolay kolay yapılamadı.

1969 Woodstock müzik festivali hakkında ilginç bilgiler:

  • 1969 Woodstock müzik festivaline katılanların büyük bir bölümü para ödemedi.
  • ABD ordusu helikopterlerle bölgeye yemek gönderdi.
  • Yüzbinlerce kişinin katıldığı 1969 Woodstock müzik festivalinde yalnızca üç kişi öldü
  • 1969 Woodstock müzik festivalinde sahneye çıkan isimler gerçek birer efsaneydi.
  • Tekrar yapılmak istenen pek çok Woodstock müzik festivali başarısızlıkla sonuçlandı.
  • Festival ürünleri hala yılda milyonlarca dolar kazandırıyor.

1969 Woodstock müzik festivaline katılanların büyük bir bölümü para ödemedi:

1969 Woodstock

1969 Woodstock müzik festivali başlamadan önce yaklaşık 50 bin kişi bölgede kamp kurdu. Satılan bilet sayısının 180 bin olduğu tahmin ediliyor. Ancak festival alanı ne çitlerle çevriliydi, ne sağlam kapılar vardı, ne de yeterli bilet gişesi vardı. Üstelik bu insanlar sisteme karşı çıkan hippilerdi. Durum böyle olunca festivale katılan 500 binden fazla kişinin büyük bölümü cebinden beş cent çıkmadan bu festivale katılmış oldu.

ABD ordusu helikopterlerle bölgeye yemek gönderdi:

1969 Woodstock

Woodstock köyden biraz daha büyük bir kasaba. Bu nedenle organizatörler, gerekli gıda için tedarikçilerle anlaşmışlardı. Ancak onların aklında bu kadar büyük bir sayı yoktu. Tedarikçilerin getirdikleri yemekler 500 binden fazla kişi tarafından bir günde tüketildi. Festivale katılanlar bir şekilde yemek bulmaya çalışsalar da bu küçük kasabanın bu kadar büyük bir kalabalığı besleyecek gücü yoktu.

İşte tam bu noktada devreye Amerika Birleşik Devletleri ordusu girdi. Vietnam Savaşı nedeniyle askerlere kızgın olsalar bile hippilere yardım eden ordu, helikopterlerle bölgeye geldi ve onbinlerce sandviç, su, meyve, konserve, tıbbı malzeme içeren koliyi bölgeye indirdi. Askeri yardımın gelmesi sayesinde festival planlanandan bir gün daha uzun sürdü.

Yüzbinlerce kişinin katıldığı 1969 Woodstock müzik festivalinde yalnızca üç kişi öldü:

1969 Woodstock

1969 Woodstock müzik festivalini dünya tarihine geçiren olaylardan bir tanesi de kriminal sonuçlardır. Yüzbinlerce uyuşturucu kullanmış kişiyi bir arada getirdiğiniz zaman en azından birkaç yüz kişinin öleceğine kesin gözüyle bakarsınız. Ancak bu festival boyunca yalnızca üç kişi hayatını kaybetti. Bunlardan ikisi aşırı doz uyuşturucu yüzünden, biri ise uyuduğu tarlada üstünden traktör geçmesi yüzünden öldü. Birkaç bin de yaralanma yaşandı. Ancak bunlar dışında herhangi bir şiddet ya da taciz vakası yaşanmadı.

1969 Woodstock müzik festivalinde sahneye çıkan isimler gerçek birer efsaneydi:

1969 Woodstock

1969 Woodstock müzik festivalinde üç gün boyunca sahne sabahtan akşama kadar doluydu. Sahneye çıkan isimler arasında Jimi Hendrix, The Who, Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Grateful Dead, Crosby, Still, Nash & Young gibi grupların yanı sıra daha son yıldızı parlayacak Carlos Santana ve Joe Cocker gibi isimler de vardı.

Jimi Hendrix sahneye mavi boncuklu beyaz deri ceket ve kırmızı bandana takarak ABD bayrağına benzer bir kostümle çıkmıştı. Bununla yetinmedi ve ABD milli marşını kendi tarzında psychedelic olarak söyledi. Bu olay, 1960’lı yılların en ikonik anlarından bir tanesidir. Ancak bu olay sabahın 10’unda yaşandığı ve pek çok katılımcı dağılmaya başladığı için orada olanların büyük bir bölümü bu olayı kaçırdı.

Tekrar yapılmak istenen pek çok Woodstock müzik festivali başarısızlıkla sonuçlandı:

1969 Woodstock

1969 Woodstock müzik festivalinin bu kadar büyük bir başarı yakalaması nedeniyle pek çok organizatör yeniden Woodstock müzik festivali yapmayı denedi ancak hepsi başarısız oldu. 1994 yılında yapılan 25. yıl anması kurumsal şirket sponsorluklarıyla doluydu. 30. yıl anması cinsel şiddet suçlamalarıyla geçti. 50. yıl anması ise yapılamadı bile yalnızca bir fikir olarak kaldı.

Festival ürünleri hala yılda milyonlarca dolar kazandırıyor:

1969 Woodstock

Bir rüya gibi gelip geçen ve yalnızca birkaç yüz bin şanslı kişinin şahit olduğu 1969 Woodstock müzik festivalinin benzeri bir daha yapılamadı ancak o günlerin ekmeği hala yeniyor. 1969 Woodstock müzik festivalinin hatıra ürünlerinden her yıl 20 milyon dolardan fazla gelir elde ediliyor. 2019 yılındaki 50. yıl kutlamalarında ise bu kazanç 100 milyon dolardan fazlaydı.

Dünya tarihine geçen eşi benzeri görülmemiş müzik festivali 1969 Woodstock hakkındaki ilginç bilgilerden bahsederek bu etkinlik hakkındaki az bilinen detayları paylaştık. 1969 Woodstock ve benzeri müzik festivalleri hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

8
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
3
1
0