2022'nin Tüm Kaynaklarını Bitirdik! Bugünden İtibaren 2023'ten Yemeye Başladık...

99
7
3
3
1
Her yıl düzenli olarak hesaplanan 'Dünya Limit Aşım Günü', bu yıl dünya genelinde 28 Temmuz olarak belirlendi. Türkiye'nin ise halihazırda gelecek yılın kaynaklarını tüketmeye çoktan başladığı açıklandı..

Her yıl düzenli olarak belirlenen ve bir yıl içinde Dünya’da ekolojik kaynaklara olan talep ile gezegenimizin ürettiği kaynaklar arasındaki oranın ne zaman sıfıra ineceğini gösteren ‘Dünya Limit Aşım Günü’, 2022 yılı için rekor seviyede erken geldi. Buna göre Dünya, 28 Temmuz’dan (dün) itibaren aslında gelecek yıl tüketmemiz gereken kaynakları tüketmeye başlayacak.

Küresel Ayak İzi Ağı tarafından doğal kaynakların ve insanların kaynak kullanımını ölçerek hesapladığı Dünya Limit Aşımı Günü, 2022'de yılın bitiminden 156 gün öncesi olacak şekilde hesaplandı. Yani insanlık, bu yıl ekosistemlerin yenileyebileceğinden %75 daha fazla doğal kaynak kullanmış olacak. Bir başka deyişle 1 gezegen değil, 1,75 gezegenlik tüketim gerçekleştirmiş olacağız.

Türkiye, daha erken bir tarihte gelecek yılın kaynaklarını tüketmeye başladı:

türkiye

Dünya Limit Aşım Günü, dünya genelinde kaynakların borçlanmaya başlanacağı tarihin yanı sıra ülkeler özelinde de tarihlere yer verdi. Buna göre bazı ülkelerin ve Türkiye’nin bir sonraki yılın kaynaklarını harcamaya başlayacağı tarih şu şekilde belirlendi:

  • Brezilya: 12 Ağustos
  • Çin: 6 Şubat
  • ABD: 13 Mart
  • Türkiye: 22 Haziran

Verilere göre toplamda 185 ülkeden yalnızca 51 ülkenin biyokapasite rezervi mevcut olarak belirlendi. Geriye kalan 134 ülkenin ise kaynak kıtlığıyla karşı karşıya olduğu paylaşıldı. Bu ülkeler, Dünya nüfusunun %72’sini oluşturuyordu.

Peki geçmiş yıllarda Dünya Limit Aşım Günü olarak belirlenen tarihler neydi?

1961 yılından bu yana hesaplanmaya devam eden Dünya Limit Aşım Günü, ilk kez 1971 yılında yıl bitimi öncesine denk geldi. O günden bugüne Dünya Limit Aşım günü, neredeyse her yıl daha erken bir tarihe çekildi.

dünya limit aşım günü

  • (Yeşil: İçinde bulunan yılın kaynaklarının tüketildiği bölüm, Kırmızı: Bir sonraki yılın kaynaklarının tüketildiği bölüm)
Kaynak : https://www.overshootday.org/
99
7
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
99
7
3
3
1