Akıllı Telefonlar Mobil İnternet Yerine Starlink İnternete Bağlanabilecek (Bilin Bakalım Kim Hariç?)

24
8
6
2
2
Elon Musk, T-Mobile CEO'su ile katıldığı etkinlikte T-Mobile ortaklığıyla sunulacak yeni hizmetini duyurdu. T-Mobile kullanıcıları, artık Starlink uydularıyla dünyanın her yerinden iletişim kurabilecek.

Son yıllarda tüm dünyada ucuz ve yüksek hızlı interneti mümkün kılmak üzere Starlink projesini yürüten SpaceX, bugün büyük bir duyuru daha yaptı. SpaceX’in CEO’su ve kurucusu Elon Musk, ikinci nesil Starlink uydularının hücresel antenler de içereceğini açıkladı. Bu da Starlink uydularının artık mobil iletişimde de kullanılabileceği anlamına geliyor.

ABD’nin en büyük mobil operatörlerinden T-Mobile ile ortak bir etkinlik düzenleyen SpaceX, yeni Starlink uydularının sunacağı hücresel bağlantı hızını da paylaştı. Buna göre mobil cihazlar, Starlink uydularına bağlanarak saniyede 2 ila 4 Megabit hız ile veri alışverişi gerçekleştirebilecek. Tabii bu değer, Starlink uydularının kapsadığı alana göre değişecek.

Bağlantı hızı, mesajlaşma uygulamalarına bile yetebilir:

elon musk

Söz konusu bağlantı hızı, mobil cihazlardan mesaj, multimedya mesaj (MMS), arama ve hatta ortaklık kurulmasıyla WhatsApp ve iMessage gibi bazı mesajlaşma uygulamalarının doğrudan kullanımı için yeterli olacak. İşin kötü yanı bu özellik, şimdilik sadece ABD’de kullanılabilecek.

Hücresel bağlantı, Tesla araçlarda da bulunacak:

Etkinliğin ardından Twitter’dan da bazı soruları cevaplayan Elon Musk, “Tesla, premium bağlantı ile bu hizmeti de alacak mı?” sorusuna “Evet.” cevabını verdi. Musk, bağlantının ne zaman ve nasıl sağlanacağı konusundaysa bir bilgi paylaşmadı.

Özelliğin testleri önümüzdeki sene başlıyor:

Paylaşılan bilgilere göre Starlink uyduları üzerinden hücresel bağlantı kurma özelliği, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında, Alaska’da, Puerto Rico’da, Hawaii’de ve ABD karasularında kullanılabilecek. Özelliğin önümüzdeki yıl seçili bölgelerde beta testlerinin başlaması bekleniyor. T-Mobile’ın bu özelliği ABD dışında hizmet verdiği diğer bölgelere getirip getirmeyeceğiyse bilinmiyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/25/23320722/spacex-starlink-t-mobile-satellite-internet-mobile-messaging
24
8
6
2
2
Emoji İle Tepki Ver
24
8
6
2
2