Amazon'un Direksiyonu ve Pedalı Olmayan Otonom Taksisi, Trafiğe Açık Yollara Çıktı

17
3
1
0
0
Amazon'un otonom araç şirketi Zoox, tam otonom taksisini ABD'de test etmeye başladı. Direksiyon ve pedalları bulunmayan tam otonom taksi, şu ana dek hiçbir sorun yaşamadı.

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Amazon, yakın bir gelecekte yepyeni bir sektöre giriş yapmaya hazırlanıyor. Zira Amazon'un otonom araç şirketi Zoox, küçük otonom taksilerini ABD'nin bazı bölgelerinde yollarda test etmeye başladı. Halka açık alanlarla test edilen otonom taksi, şu an için oldukça iyi sonuçlar vermiş durumda.

Maksimum hızı 65 km/s olan otonom taksi, sürekli olarak çalışmıyor. Sadece cumartesi ve pazar günleri gündüz vakitlerinde kullanılabilecek otonom taksiler, hava muhalefeti olduğu durumlarda da kullanılmayacak. ABD'li yetkililerden onay alındığını açıklayan Zoox yetkilileri, otonom taksinin belirli bir güzergahta onlarca kez yolcu taşıdığının altını çizdiler.

Amazon'un tam otonom taksisi, tek bir kazaya bile karışmadı

zoox

Zoox'un otonom taksisi, herhangi bir direksiyona veya pedala sahip değil. Araç şu an için, belirli bir noktadan yine belirli başka bir noktaya otomatik olarak gidebiliyor. Evet, şimdilik belediye otobüsü gibi hizmet veriyor... Zoox'un kurucuları arasında yer alan Jesse Levinson tarafından yapılan açıklamalarda, garip tasarımlı taksinin test sürecinde hiçbir sorun yaşamadığı, çevredeki diğer araç ve yaya trafiğine rağmen tek bir kaza bile yapmadığı belirtildi.

Otonom taksi

Zoox'un otonom taksisi sensörlerle donatılmış bir araç. Bu bağlamda; araç ve yaya trafiği anlık olarak kontrol ediliyor ve Zoox, buna göre hareket ediyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Zoox şu anda kendi geliştirdiği otonom aracını kullanmaya başlamış olsa da şirketin aynı sensörlerle donatılmış olan Toyota Highlander da kullanıyor. Zoox, özünde 'dönüştürülmüş binek otomobiller' olan araçlar yerine sıfırdan tam otonom olarak geliştirilmiş ve üretilmiş araçlar kullanmayı amaçlıyor.

Zoox'un yeteneklerini gösteren kısa bir tanıtım videosu

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/2/14/23599505/amazon-zoox-robotaxi-public-road-california
17
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
3
1
0
0