Ankara’da Üzerine Savaş Uçağının Yakıt Tankı Düşen Otomobilin Hasar Tespiti Yapıldı

16
8
3
0
0
Ankara semalarında uçan F-4 savaş uçağına ait drop tank, bilinmeyen bir nedenden ötürü uçaktan ayrıldı ve bir otoparka düştü. Hasar tespiti de yapıldı.

Bugün ülkemizin başkenti Ankara'da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir F-4 savaş uçağından kopan bir parça, otoparkta kendi halinde bekleyen 3 otomobilin üzerine düştü. Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada can kaybı ve yaralı olmadığı belirtilirken, olayın nedeni henüz anlaşılabilmiş durumda değil. Bu ilginç olaydaki en sevindirici husus, uçak parçasının birisinin veya birilerinin üzerine düşmemiş olması...

Öğle saatlerinde yaşanan olayda Ankara semalarında uçuş yapan bir F-4 uçağının drop tankı koptu ve onlarca metre yüksekten süzülmeye başladı. Devasa büyüklükteki parça, tek parça halinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) ait otoparka düştü. TPAO personeline ait 3 araç, yaşanan olayda ağır hasar gördü. Millî Savunma Bakanlığı, drop tankın uçaktan neden koptuğunun anlaşılması için teknik incelemenin sürdürüldüğünü açıkladı.

441 bin TL hasar tespiti yapıldı.

Corolla

Araçlardaki hasarı Milli Savunma Bakanlığı karşılayacak. Araçlardan birinin sahibi olan Mehmet Burkay Ünlügiyen için, 441 bin TL nakit para ve aracın hurdasının verilmesine karar verildi. Kaza gerçekleştiğinde aracının değerinin yaklaşık 1 milyon TL olduğunu söyleyen Ünlügiyen de bu gerekçeyle karara itiraz etti.

Bunun ardından Milli Savunma Bakanlığı, Ünlügiyen'e 700 bin liralık yeni teklifini yaptı. Fakat aradan geçen zamanda hem zararını hem de avukat masraflarını gerekçe gösteren Ünlügiyen, 1 milyon 138 bin lira nakit ve hurda aracını talep etti. Bakanlığın yanıtı ise henüz belli değil.

Ünlügiyen'in açıklaması şu şekilde:

"Bilirkişi bana aracımın hurdasını bırakıyor; ama aracımın hurdası o zamanın parasıyla piyasada 100-120 bin liraydı. Ancak bu meblağ hiçbir şekilde benim aracımın değerine karşılık gelmiyor. Kazanın olduğu tarihlerde benim aracımın değeri 1 milyon liraydı. Hem verilecek parayı kabul etsem hem de aracımın hurdasını satsam 600 ila 650 bin lira civarı komik bir rakama geliyor ve 300 bin lira civarında bir kaybım oluyor. Benim aracımın otoparkta üzerine yakıt tankı düşmesi benim suçum mu yoksa düşürenin suçu mu?"
"Ayrıca 4 aydan beri aracımı kullanamıyorum. 2 ay önce benim babam vefat etti. Babamın cenazesine arabamla gidemedim. Bunlar söylenecek şeyler değil; ama bunları maalesef yaşadım. Aracımın tam değerini ve kullanamadığım günlerin günlük faizleri de hesaplanarak tarafıma ödenmesini istiyorum. Bu süreçte psikolojim çok bozuldu. Aracımı her gün faal bir şekilde kullanan, işe aracımla gidip, gelen bir insanım. Çocuğumu da okula aracımla götürüyordum. Bunları 4 ay süresince yapamadım. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bana gelen yazının aynısı aynı olayda araçları zarar gören diğer arkadaşlara da geldi. Onlar da zararlarından ötürü dava açacaklar."

Millî Savunma Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklama:

Ankara'da otoparka drop tank düştü

*Düşen drop tankın araçlara verdiği hasar.

Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait F-4 savaş uçağının bir parçası Ankara semalarında uçuşu esnasında bilinmeyen bir sebeple TPAO'ya ait açık bir otoparka düşmüştür. Bahse konu uçak emniyetli bir şekilde Eskişehir meydana iniş yapmıştır.

Olayda; herhangi bir can kaybı ve yaralı bulunmamaktadır. Konuyla ilgili ayrıntılı teknik inceleme devam etmektedir. 

Millî Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına buradan ulaşılabilir.

Drop tankın düştüğü anlara ait bazı görüntüler:

Drop tank nedir? Ne işe yarar?

Drop Tank

Pek çok savaş uçağında bulunan drop tank, en basit anlatımı ile yedek yakıt deposudur. Pilotlar, icra ettikleri görev sırasında uçuştan önce doldurulan bu tanktaki yakıtı kullanabilirler. Öte yandan; olası bir durumda ağırlıktan kurtulmak için bu parçayı uçaktan ayırabilir. Kokpitte bunun için özel bir buton vardır. Yedek yakıt tankının bir nedenden ötürü uçaktan ayrılması, uçuş güvenliğini tehdit etmez.

Türkiye'de F-4 uçak sayısı oldukça az. Ayrıca bu uçaklar oldukça yaşlılar ve genelde eğitim amacıyla kullanılıyorlar. Millî Savunma Bakanlığı'nın yapacağı teknik inceleme olayın anlaşılmasını sağlayacaktır. Olayın gerçekleşme nedeni için zaten birkaç seçenek olduğunu söyleyelim. Pilot, yanlışlıkta drop tankı uçaktan bırakmış olabilir. Uçakta meydana gelen teknik aksaklık veya metal yorgunluğu da drop tankın düşmesine neden olmuş olabilir.

16
8
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
8
3
0
0