Apple, Ortalığı Birbirine Katan "Epic Games Davasını" Kısmen Kazandı

13
5
2
1
0
Epic Games ve Apple arasında süren davada bugün yeni bir karar çıktı. Mahkeme, Apple'ın antitröst yasasını ihlal etmediğini hükmetti. Ancak mahkeme, Apple'da maddi kayba yol açacak bir karar daha verdi.

2020 yılında başlayan Epic Games – Apple savaşında Apple’ın politikalarını yerden yere vuran Epic, 2021 yılında önemli bir zafer elde etmişti. Mahkeme, Apple’ın geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerini kullanıma sunmalarının önüne geçemeyeceğine hükmetmişti.

Öte yandan dava elbette burada bitmedi. 2021 yılında büyük kazanan Epic Games olsa da asıl istenen şey olan "Apple’ın politika değişikliği", halen salonlarda tartışılıyordu. Fakat bugün, bu tartışmalara büyük bir nokta kondu.

Apple, mahkemede Epic Games’e karşı kazandı:

apple epic games

Epic Games’in tekelcilik suçlamasıyla Apple’a açtığı dava artık uçurumun kenarına dayandı. Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi, Apple’ın içine kapanık App Store platformunun ve güvenlik kısıtlamalarının antitröst yasasını ihlal etmediğine hükmetti.

Öte yandan mahkeme, Apple için bir karara daha yer verdi. Apple’ın alternatif ödeme yöntemlerini kullanıcılardan gizlemek için kurallar koyamayacağını açıkladı. Yani artık uygulama içinde geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerine yer vermesinin önüne kanunen geçilemeyecek.

Apple ve Epic Games taraflarından açıklamalar gecikmedi:

apple epic games

The Verge’e konuşan Apple yetkilisi, mahkeme kararı hakkında şunları söyledi:

“Bugünkü karar, Apple'ın bu davadaki yankılanan zaferini yeniden teyit ediyor ve 10 iddiadan dokuzu Apple'ın lehine kararlaştırıldı. İki yıl içinde ikinci kez bir federal mahkeme, Apple'ın eyalet ve federal düzeylerde antitröst yasalarına uyduğuna karar verdi.

App Store, rekabeti teşvik etmeye, yeniliği teşvik etmeye ve fırsatları genişletmeye devam ediyor ve dünyanın her yerindeki kullanıcılara ve geliştiricilere sağladığı derin katkılardan gurur duyuyoruz. Eyalet hukuku kapsamında kalan tek iddiayla ilgili mahkemenin kararına katılmıyoruz ve daha fazla inceleme yapmayı düşünüyoruz.”

Epic Games CEO’su Tim Sweeney ise karardan bir nebze memnun:

“Apple, 9. Devre Mahkemesinde galip geldi. Mahkeme, Apple'ın kısıtlamalarının "tüketicilere zarar veren önemli bir rekabet karşıtı etkiye" sahip olduğu kararını onamış olsa da, Sherman Yasası davamızı kanıtlamadığımıza hükmetti.”

“Neyse ki, mahkemenin Apple'ın yönlendirme karşıtı hükümlerini reddeden olumlu kararı, iOS geliştiricilerini tüketicileri doğrudan orada iş yapmaları için web'e gönderme konusunda serbest bırakıyor. Sonraki adımlar üzerinde çalışıyoruz.”

Apple ne ile suçlanıyordu?

Epic Games, Apple’ın çevrimiçi pazar yeri politikalarının, işletim sisteminde üçüncü taraf uygulama pazarlarını yasakladığı için federal yasayı ihlal ettiğini savunuyordu. Tüm kavga da bu yasağa uymayan Epic’in kendi yöntemlerine imza atmasıyla başlamıştı.

App Store’un her alışverişten aldığı %30’luk komisyondan sıyrılmak isteyen Epic, Fortnite’a kendi internet sitesi üzerinden ödeme seçeneği koymuştu. Apple, bu nedenle oyunu App Store’dan kaldırmıştı. Epic, bu olayla büyük bir eylem başlatmıştı:

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-04-24/apple-app-store-policies-upheld-by-court-in-antitrust-challenge
13
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
5
2
1
0