Apple ve Google Kripto Para Uygulamaları Yüzünden Mercek Altında: "Bunları Nasıl Kontrol Ediyorsunuz?"

3
1
1
0
0
Apple ve Google'ın uygulama marketlerinde yer alan ve pek de güven uyandırmayan kripto borsaları ve uygulamaları, ABD'de senatörlerin de dikkatini çekti. İki firmadan da uygulama inceleme süreçleri hakkında bilgi istendi.

Kripto para ve NFT konusunda bugüne kadar pek çok dolandırıcılık gördük. Ünlülerin isimlerini kullanan ya da hesaplarını hackleyenler, borsa açıp bütün parayı alıp gidenler, borsalara sızıp bütün parayı çalanlar derken yatırımcıların toplam zararı milyarlarca doları bulmuş durumda. 

Tüm yaşananlara rağmen, sorunlu platformların ve borsaların çeşitli sosyal medya mecralarında ve internette çarşaf çarşaf reklamı dönerken, uygulamaları da uygulama mağazalarında yer almaya devam ediyor. Bu yüzden de politikacılar ve kanun yapıcılar gözlerini Apple ve Google'a çevirmiş durumda.

Apple ve Google'a mektup gitti

kripto scam

Apple CEO'su Tim Cook ve Google CEO'su Sundar Pichai'ye Perşembe günü birer mektup yollayan Demokrat parti Ohio senatörü Sherrod Brown, firmalardan kripto para ticareti ve cüzdan uygulamalarını inceleme süreçleri hakkında bilgi istedi. Yakın zamanda yayınlanan bir FBI raporunda da, 244 yatırımcının -güvenilir olduğu iddia edilen platformlarda- 1 yıl içerisinde dolandırılan parasının 42,7 milyon dolar olduğunu ortaya koymuştu. 

Senatör tarafından CEO'lara gönderilen mektuplarda, "Kripto mobil uygulamalarının kamuya uygulama mağazaları aracılığıyla erişilebilir kılındığı"na dikkat çekilirken, kolay işlem yapmayı sağlayan uygulamalara karşılık yüzlerce kişinin de sahte uygulamalarla dolandırıldığı belirtildi. 

Öte yandan ne Apple ne de Google şu anda herhangi bir açıklamada bulunmadı. Yine de Senatör Brown'ın uygulamaların phishing uygulamalarına dönüşmesi, kullanıcıların bu konuda bilgilendirilip bilgilendirilmediği, uygulama mağazalarının inceleme süreçleri konusundaki sorularına cevap alması bekleniyor. Teknoloji devlerinin senatörün sorularını 10 Ağustos'a kadar cevaplaması gerekiyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/28/23282297/apple-google-cryptocurrency-app-scams-trading-investors-senate
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0