Avustralya'da Onlarca Yıl Yaşayabilen 'Dev' Bir Örümcek Türü Keşfedildi

9
2
1
1
1
Avustralya'nın Queensland eyaletinde uzun süredir devam eden araştırmalar sonucunda yeni bir örümcek türü keşfedildi.

Avustralya deyince pek çoğumuzun aklına güzel bir ada ülkesi olması, çok uzakta olması bir de üzerinde birbirinden garip ve eşsiz canlının yaşıyor olması gelir muhtemelen. Sonuncu maddeye pek çok garip böcek, balık, kuşlar, kanguru ve koala gibi nadir hayvanlar da dahil.

Üstelik bu büyük ada ülkesindeki bilim insanları araştırmaya devam ettikçe, daha önce adı bile duyulmamış yeni yeni türler keşfetmeye devam ediyorlar. Bu keşiflere bir yenisi daha eklendi ve pek çok özelliği ile araştırmacıları kendine hayran bırakan bir örümcek türü keşfedildi.

Risk altında olan bu yeni tür, büyük boylu ve uzun ömürlü bir örümcek türü

Araknofobiye sahip olanlar için hassas görüntü

Uzun yıllardır devam eden araştırmalar ve 2021 yılında çıkılan bir örnek aramasında elde edilen bir örümcek ile devam ettirilen çalışmada nihayet örümceğin yeni bir tür olduğu tespit edildi. Euoplos cinsinin bir alt türü olduğu belirlenen örümcek türüne Euoplos dignitas ismi verildi.

Bu yeni türün yaklaşık 5 cm boyuta ulaşabildiği ifade edilirken bilim insanları dahil olduğu cinste bu boyutun adeta 'devasa' olduğunu söylüyor. Euoplos dignitasların da dahil olduğu 'tuzak kapılı örümceklerin' kimi türlerinin 40'lı yaşlara kadar ulaşabildiği söylenirken dignitaslar için şu an için tespit edilmiş ömür 20 yıl civarında. 

Ancak ne yazık ki euoplos dignitas türü, yüksek risk altında. İnsana karşı tamamen zararsız bir tür olsa da, özellikle tarım alanlarının ilaçlanması gibi adımların türün sonunu getirmek üzere olduğu düşünülüyor.

9
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
1
1