Bakandan Sürpriz 6G Açıklaması: Wi-Fi'ın Yerini Li-Fi Alacak! (Tamam da Li-Fi Ne?)

50
5
4
2
1
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 6G geleceği hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bakan, 6G'nin hologramları ve dijital ikizlerimizi hayatımıza katacağına işaret etti.

5G teknolojisi tüm dünyada halen büyük bir yaygınlığa ulaşamamışken, 6G için çalışmalar başlamış durumda. Türkiye’de de internet ve iletişimin geleceği zaman zaman gündeme gelirken, bugün 15. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda bazı önemli açıklamalar geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, konferansta yaptığı açıklamada Türkiye’nin mevcut durumundan ve geleceğinden bahsetti. Bakan, ülkemizdeki toplam internet kullanıcısı sayısı açısından tüm dünya ülkeleri arasında ilk 20’ye girdiğini, Avrupa’da da ilk 5 ülke içinde bulunduğunu paylaştı.

2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımı planlanıyor:

türkiye haberleşme

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin haberleşme altyapısını, devlet aklı ile planladıklarını, akademik ve bilimsel zeminde değerlendirdiklerini ve kamu-özel sektör iş birlikleri ile hayata geçirdiklerini açıkladı. Bakan, 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımı planladıklarını, yatırımın Türkiye’nin üretimine 2 trilyon dolar, milli gelire de 1 trilyon dolar katkı sağlayacağını ifade etti.

6G ile birlikte hologram hayatımıza girecek:

Bakan Türksat 5A ve Türksat 5B’nin hizmete alındığını ve Türksat 6A’nın 2023’te fırlatılacağını belirtti. Bakan, haberleşme uydularının sağlayacağı iletişim ortamında 6G teknolojilerinde Wi-Fi'ın yerini Li-Fi’ın alacağını, yani yüksek enerjili LED’lerle görünür ışıkla haberleşme teknolojileri kullanılacağının altını çizdi. Bir diğer deyişle 6G, yüksek kaliteli mobil hologram ve dijital ikizleri hayatımıza sokacak.

Bakan, metaverse’te mahremiyet ve suça da değindi:

“Metaverse'deki bu hareketlilikle veri güvenliği daha da öne çıktı. Bunun yanında, gizlilik ve mahremiyet konusunda kaygılar başladı. Gerçek hayatta suç kabul edilen her türlü eylem, dijital dünyada pervasızca yapılmaktadır.”

Bu arada, Li-Fi nedir?

Bugün kullandığımız Wi-Fi, radyo dalgalarıyla veri iletirken Li-Fi teknolojisi, bildiğimiz görünür ışık ile veri iletiyor. Ancak görünür ışık duvarları aşamadığı için henüz bu teknoloji, genel kullanıma uygun değil. Önümüzdeki dönemde bu teknolojinin yaygınlığının artması için alternatif çözümler sunulması bekleniyor. Bu konuda detaylı bilgi almak için aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/bakan-karaismailoglu-6gyle-wi-fi-yerine-li-fi-geliyor,pDx_v_tltkW8InKmGDNtIg
50
5
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
50
5
4
2
1