• Anasayfa
  • Yaşam
  • BioNTech Aşısının Doz Aralığı 3 Haftaya İndirildi

Sağlık Bakanı, BioNTech Aşısının Doz Aralığının 3 Haftaya İndirildiğini Açıkladı

20
12
8
3
2
Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının doz aralığının 3 haftaya indirildiğini açıkladı. Koca, Sinovac aşısının doz aralığının 4 hafta olduğunu da hatırlattı.

Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her hafta olduğu gibi yeniden kameraların karşısına geçti. Vaka sayılarının seyri, aşı programı ve bayram tedbirlerinin görüşüldüğü toplantıdan oldukça önemli bir açıklama geldi. Açıklama, BioNTech aşısının birinci doz ve ikinci dozu arasındaki aralığı hakkındaydı.

Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada “Bilim Kurulu'muz aşı uygulaması konusunda da bazı güncel gelişmeleri değerlendirdi. Elde edilen yeni bilgi ve tecrübelere göre 1. doz aşısı tamamlanan vatandaşlarımız için Sinovac aşısını olanlar 2. doz aşılarını 4 hafta sonra, BioNTech aşısı olanlar ise 2. doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler” ifadelerini kullandı.

Doz aralığı 2 hafta önce 4 haftaya düşürülmüştü:

biontech aşı

Bundan iki hafta önce koronavirüsün delta varyantıyla daha hızlı mücadele edebilmek için aşılama takvimleri değiştirilmişti. Normalde 6 ila 8 hafta olan aralığında olan iki doz uygulama süreci, 4 haftaya çekilmişti. Bu değişikliğin üstünden 2 hafta geçmişken aşı takvimlerinde yeniden bir değişiklik yapıldı ve BioNTech aşısının doz aralığı 3 haftaya düşürüldü.

3 hafta hakkında dünya ne diyor?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin BioNTech aşısı sayfasında aşı dozlarının 21 gün aralıkla yapılabileceği belirtiliyor. Aynı şekilde Dünya Sağlık Örgütü’nün BioNTech aşısı sayfasında doz aralığının 21 – 28 gün olabileceği kaydediliyor. Öte yandan Birleşik Krallık’taki Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI), BioNTech aşısının ‘immünosupresif tedaviye başlamak üzere olanlar hariç’ herkese 8 hafta aralıkla yapılması gerektiğini belirtiyor. Yalnızca bahsedilen gruba girenlerin 21 gün doz aralığına sahip olabileceği belirtiliyor.

20
12
8
3
2
Emoji İle Tepki Ver
20
12
8
3
2