Bugüne Kadarki En Yaşlı Galaksi Keşfedildi: İşte Neredeyse Büyük Patlamayla Yaşıt Olan Galaksinin Fotoğrafı

28
13
1
0
0
James Webb Uzay Teleskobu, göreve başlamasının henüz ilk haftasında en önemli keşiflerden birine imza attı. Teleskop, bugüne kadar keşfedilen en yaşlı galaksiyi gözlemlememizi sağladı.

İlk planlanan fırlatış tarihinden 14 yıl gecikmeyle geçtiğimiz 25 Aralık’ta fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz günlerde tüm dünyayı mest etmeyi başardı. Çektiği ilk renkli fotoğrafları gösteren James Webb, henüz hizmetine yeni başlamışken evrenin ilk ışığını bulma gayesiyle ilk büyük keşfini de yaptı.

James Webb Uzay Teleskobu, bugüne kadar tespit edilen en yaşlı galaksiyi keşfetti. Bilim kitaplarını yeniden yazdıracak keşifte GLASS-z13 isimli galaksi tespit edildi. James Webb’in lensine kırmızı renkte yansıyan galaksinin 13,5 milyar yaşında olduğu açıklandı. Yani bu galaksi, Büyük Patlama’dan sadece 300 milyon yıl sonra oluşmaya başladı.

Karşınızda bugüne kadar tespit edilen en yaşlı galaksi: GLASS-z13

james webb

Üstelik keşif, teleskobun kızılötesi NIRcam aracının elde ettiği ilk veriler arasında bulunuyordu. Geçtiğimiz hafta yayınlanan en net derin uzay fotoğrafındaysa söz konusu galaksi yer almıyordu. NIRcam’den elde edilen görüntü, kızılötesinden gözle görülebilir spektruma çevrildiğinde galaksinin kırmızı olduğu, ortasında da beyazlık bulunduğu görülüyordu.

James Webb Uzay Teleskobu, yeni keşifle birlikte amacına ulaşabileceğini de kanıtlamış oldu. Uzay Teleskobu’nun geliştirilmesindeki temel amaç, evrendeki en yaşlı, yani evrendeki ilk ışığı tespit etmek idi. James Webb, henüz yalnızca bir haftadır tamamen fonksiyonel olarak görev yapmaya başladı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/one-week-in-webb-telescope-delivers-another-galactic-surprise
28
13
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
28
13
1
0
0