• Anasayfa
  • Yaşam
  • Covid-19 İçin Erişkin Hasta Tedavi Rehberi Güncellendi

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 İçin Erişkin Hasta Tedavi Rehberi’ni Güncelledi

8
4
1
0
0
Sağlık Bakanlığı, koronavirüs pandemisinde daha hızlı müdahale etmek adına atılacak adımlarla ilgili Erişkin Hasta Tedavi Rehberi’ni güncelledi. Filyasyon ekipleri, uygun gördüğü durumlarda hastanede yatmayan koronavirüs hastalarına ilaç tedavisine başlayabilecek.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüse yakalanıp yatarak tedavi uygulanması gerekmeyen vaka ve yakın temaslılarına filyasyon ekiplerinin uygun gördüğü neticede ilaç tedavisi düzenleneceğini belirtti. Erişkin Hasta Tedavi Rehberi’nde güncellenen bu yeni veride, Covid-19 erişkin hasta tedavisiyle ilgili bazı önemli bilgilere de yer verildi. 

Sağlık Bakanlığının açıkladığı yeni rehberde, “Günümüzde Covid-19 için güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmış spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Bu hastalığa etkili bir tedavi bulabilmek amacıyla şu anda çok sayıda ilaçla 100'den fazla randomize kontrollü (Rastgele seçilen örneklem üzerinden) çalışma yapılmakta, bir kısmının önümüzdeki aylar içinde sonuçlarının açıklanması beklenmektedir.” ifadeleri yer aldı. 

Tedavi seçeneklerinin randomize kontrollü çalışmalar çerçevesinde ve diğer bilimsel araştırmalardan elde edilen bilgilere bakılarak kullanılmasının daha akılcı olduğuna dikkat çeken güncel rehberde, şu ifadeler yer aldı:

İçinde bulunulan durumun aciliyeti ve bilimsel verilerin kısıtlılığı nedeniyle, etkili olabileceği yönünde sınırlı da olsa veri bulunan tedavi seçenekleri, tüm dünyada yaygın bir şekilde bu hastalar için kullanılmaktadır. Viral enfeksiyonların genelinde olduğu gibi, SARS'tan ve influenzadan elde edilen veriler, antiviral tedavinin erken başlanmasının daha yararlı olduğunu düşündürdüğü için de antiviral ilaçların mümkün olduğunca erken başlanması önerilmiştir.

Covid-19 hastalarında olası tedavi seçeneklerinin kombine kullanımı, hasta özelinde ve var olan ilgili literatürün tümü değerlendirilerek düşünülmeli, kullanılan ilaçların etkileşimleri ve istenmeyen etkileri konusunda tedbirli olunmalıdır. Covid-19'a özgü bir tedavinin bulunması çok zaman alacağı için mevcut pandemi sırasında ülkemizde ve başta Avrupa ve ABD olmak üzere diğer ülkelerde bu hastalığa karşı antiviral olarak, insanlarda daha önce başka hastalıkların tedavisi için ruhsatlandırılmış, bu endikasyonlarda yaygın bir şekilde kullanılmış, güvenli olduğu gösterilmiş ve invitro olarak SARS-CoV'ye etkili olduğu belirlenmiş hidroksiklorokin, favipiravir, remdesivir, lopinavir-ritonavir gibi ilaçlar önerilmiş ve kullanılmıştır. Bu ilaçların Covid-19'daki etkinliği ve güvenilirliği konusunda çok sayıda çalışma halen devam etmektedir.”

Yeni araştırma sonuçlarına göre bu öneriler güncellenecek

Konunun açıklığa kavuşması adına randomize kontrollü çalışmaların sonuçlarının beklendiğini ifade edilen Sağlık Bakanlığı, Covid-19 tedavisi konusunda yayımlanacak çalışmaların sonuçlarına göre bu önerilerin de güncelleneceğini ifade etti. “Mevcut bilimsel veriler asemptomatik olup, Covid-19 PCR testi pozitif saptanmış bireylere antiviral tedavi başlanmasını güçlü bir şekilde desteklememektedir. Ancak erken başlanan ilaçların daha etkili olduğuna ilişkin genel bilgilere dayanarak, hastayı değerlendiren hekimin uygun bulması halinde ve yan etkiler konusunda dikkatli olmak kaydıyla bu hastalara antiviral tedavi başlanabilir." şeklinde bilgi paylaşan Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda yatarak tedavi görmesine gerek olmayan ve yakın temaslılara filyasyon ekiplerinin uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisine başlayabileceklerini aktardı.

Kaynak : https://www.haberturk.com/kovid-19-a-iliskin-eriskin-hasta-tedavi-rehberi-guncellendi-koronavirus-haberi-2763578
8
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
4
1
0
0