• Anasayfa
  • Yaşam
  • COVID-19 Testi Pozitiflik Oranı, Son 10 Günde 2 Katına Çıktı

Tehlike Çanları Çalıyor: Türkiye'de COVID-19 Testi Pozitiflik Oranı, Son 10 Günde 2 Katına Çıktı

37
11
4
3
1
AA, Türkiye'deki koronavirüs testi pozitiflik oranının son 10 günde neredeyse 2 katına çıktığını açıkladı. Yapılan incelemelere göre 10 Temmuz'da yüzde 2,4 olan pozitiflik oranı, dün itibarıyla 4,42 seviyesine kadar ulaştı. Ölüm sayıları da benzer şekilde artmaya devam ediyor.

Türkiye, koronavirüs pandemisi döneminde 1 Temmuz itibarıyla yeni bir sürecin içine girdi. Bu süreçte bir yandan vatandaşları aşılamaya devam eden ülkemiz, kısıtlamaları da kaldırdı. Ancak bu durumun doğal bir sonucu olarak, COVID-19 vakalarında artış yaşandı. Ancak bu artış, bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Zira yapılan testlerin pozitiflik oranı, günler öncesinin iki katına çıkmış durumda.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre 10 Temmuz'da yapılan testlere karşılık pozitif çıkan vatandaş sayısının oranı, yüzde 2,46 olarak kayıtlara geçmişti. Ancak bu durum, dün itibarıyla 4,42'ye yükseldi. Yani son 10 günde yapılan testlere kıyasla pozitif çıkan vatandaş sayısı, neredeyse iki katına çıkmış durumda.

Ölüm sayıları da yükselmeye başladı

Koronavirüs

Türkiye, 1 Temmuz'a kadar ölüm sayılarında da çok ciddi düşüşler görmüştü. Ancak bu durum da özellikle son 10 gündür değişmeye başlamış durumda. Öyle ki son 10 günde en çok ölüm sayısı, 18 Temmuz'da gerçekleşti. Bu tarihte COVID-19 nedeniyle vefat eden vatandaş sayısı, 66 kadar yükseldi. Oysaki birkaç gün öncesine kadar 30'lu sayılara kadar gerilemişti.

Koronavirüs pandemisinden kurtulabilmek için şu an için yapabileceğimiz tek şeyin aşı olduğunu da söylemek gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı verilere baktığımız zaman, ikinci doz aşısını da vurulan vatandaşların sayısı 21 milyonu aşmış durumda. Bu da toplumsal bağışıklık oranından hala çok uzakta olduğumuzun açık bir göstergesi. Son verilere göre birinci doz aşı vurulan vatandaşların sayısı ise 39 milyonun üzerinde.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/kovid-19-testlerinde-pozitiflik-orani-son-10-gunde-yaklasik-2-kat-artti/2310491?s=09
37
11
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
37
11
4
3
1