Evrime İnanmayan Biriyseniz Bu Devasa Elin Neye Ait Olduğunu Öğrenince Tüm Ön Yargınız Kırılacak!

70
19
14
6
3
Birazdan bahsedeceğimiz deniz canlısının anatomisinde yüzgeç benzeri bir oluşum değil, el benzeri kemikli çıkıntıdan oluşan beş parmaklı bir uzuv var! Devasa beş parmağa sahip bu canlının hangi hayvan olduğunu tahmin edebilir misiniz?

Darwin şöyle der: “Kavramak için yaratılmış bir insan elinin, kazmak için yaratılmış bir köstebeğin elinin, atın ayağının, yunusun kısa yüzgecinin ve yarasanın kanadının aynı temel üzerine inşa edilmesinden daha ilginç ne olabilir?” ve devam eder, “Bu çeşitli hayvanlar, parmaklı uzuvlara sahip ortak bir atadan evrimleştikleri için bu modeli paylaşıyorlar.”

Karada evrimleşen hayvanlar, denizlere geri döndüğünde, karasal atalarının kol ve bacak gibi bazı izlerini taşımaları mümkün. Bu canlıda ise ise hem kol hem de bacak var!

Hâlâ tahmin edemediyseniz biz söyleyelim…

balina eli

Yukarıdaki ürkütücü fotoğraf, Danimarka Doğa Tarihi Müzesi'nde Herpetoloji Küratörü ve Omurgalı Zoolojisi Yardımcı Doç. Dr. Mark D. Scherz tarafından Twitter'da paylaşıldığında epey ses getirmişti.

Evet, devasa parmaklar bir balinaya ait!

balina evrim

Disseksiyon (vücudu keserek açma) işleminden sonra ortaya çıkan bu görüntü bir balinaya ait! Adeta insanlar gibi 5 tane parmakları var. Bu da balinaların 5 parmaklı atalardan evrimleştiği varsayımını destekliyor. 

Yüzgeçleri de aslında birer bacak.

balina evrimi

Hatta, eğer birer memeli olan balinaların kuyruk yüzgeçlerine bakıp balıklarla karşılaştırırsanız, onların tam olarak yüzgece evrimleşmemiş birer bacak olduğunu göreceksiniz. 

Dört ayaklı karasal atalardan evrimleşen balinaların, bugünkü formuna kavuşana kadarki 50 milyon yıllık evrim sürecine ait fosillere bakıldığında, aralarından en eskisi Pakicetus adında balık yiyen bir etçildir.

Aşağıdaki içeriğimizde bu durumun nasıl mümkün olduğunu balinaların evrimi üzerinden açıkladık:

Elpistostege'nin fosili evrime ışık tuttu.

balina atası

375 milyon yıllık bir balık olan Elpistostege’nin eksiksiz bir iskeleti ortaya çıkarıldı ve yüzgeçlerinde, parmaklarımızı andıran kemikler bulunduğu görüldü.

Böylece, parmakların omurgalılar sudan ayrılmadan önce evrimleştiğini öğrenmiş olduk. Bu keşif, dört ayaklıların evrimine de yeni bir ışık tutmuş oldu.

Aynı duruma başka hayvanlarda da rastlayabiliriz.

yüzgeçayaklılar

Dikkat ederseniz, foklardaki ve deniz fillerindeki yüzgeçler de karalarda bacak olarak işlev görüyor. Yani, yüzgeçayaklıların ayaklarında da aynı balinalar gibi 5 adet parmak bulunuyor!

Tüm bunlar, tesadüfler silsilesinin bir araya getirdiği emsaller değil; evrimin gerçekten var olduğunu gösteren bilimsel örnekler!

70
19
14
6
3
Emoji İle Tepki Ver
70
19
14
6
3