Futbol Tayfa Buraya: İtalyan Mafyasının Bile Sahip Çıktığı Tarihin En İyi Oyuncularından Diego Maradona Hakkında Muhtemelen Duymadığınız 10 Bilgi

10
5
2
2
1
Diego Armando Maradona, futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından biri olsa da hayatının futbol hayatı kadar parlak olmadığı söylenebilir. Bazen futbolcu, bazen şarkıcı, bazen ise halk kahramanı olan Armando'nun hayatından bahsedip, onun hakkında muhtemelen duymadığınız bilgileri listeledik.

Hepimizin ismini en az bir kere duyduğu, eliyle bile gol atıp Arjantin’e dünya kupası kazandıran ve sayısız başarılara imza atan bir futbol efsanesi Diego Armando Maradona.

Maradona’nın hep sallantılı bir futbol hayatı oldu. Birçok doping testinden kalıp cezalar alıyor, ama efsane goller atıp da ödüller alıyordu. Futbolun yanında politika ve müzikle uğraştığı bile olmuş. Hadi, birlikte öncelikle Diego Armando Maradona’yı tanıyalım.

Arjantin efsanesi Maradona kimdir?

maradona futbol

Diego Armando Maradona, 1960 yılında Buenos Aires’da doğdu. Maradona’nın yeteneğinin doğuştan geliyor olması, daha 9 yaşındayken futbol kaşiflerini etkilemesiyle anlaşılıyor. Mahalle takımı olan Estrella Roja’da futbol kariyerine başlayan Armando ilerleyen yaşlarında gerek oynadığı futbolla, gerek üslubuyla birçok kez gündeme geldi.

Profesyonel kariyerine 16 yaşında başlayan Maradona Boca Juniors’ta oynadığı 1 sene sonunda katalan devi Barcelona kesenin ağzını açarak Maradona ile sözleşme imzaladı. Daha sonrasında da Napoli, Sevilla gibi takımlarda oynayan Maradona, 25 Kasım 2020 tarihinde 60 yaşındayken trajik bi şekilde kalp rahatsızlığından dolayı aramızdan ayrılmıştı.

Maradona hakkında bilgiler: 

  • ‘’Tanrı’nın eli’’ ve ‘’Asrın Golü’’
  • Doping olayları
  • Şarkıcılık kariyeri
  • Uyuşturucu bağımlılığı
  • Birçok kez tutuklandı
  • Maradona ve fauller
  • Teknik direktörlük yaptı
  • Doğuştan gelen yetenek
  • Maradona ve italyan mafyası
  • Sadece bir futbolcu değildi

‘’Tanrı’nın eli’’ ve ‘’Asrın Golü’’

Tanrı’nın eli

Bu gol, Maradona’yı Maradona yapan gol diyebiliriz İngiltere'ye karşı oynanan yarı final müsabakasında Maradona’ya karşı çok sert bir futbol oynanıyordu hatta 10 pozisyonun 9’ unda Maradona yere seriliyordu diyebiliriz. İkinci yarıya kadar golsüz geçen bu maçta 2. yarının 5. dakikasında eliyle hakemin görmesinin çok zor olduğu bir gole imza atarak Arjantin milli takımını 1-0 öne geçirdi. Bu gol ona sorulduğunda ‘’O el Tanrı’nın eliydi’’ diyerek golüne ikonik bir isim koydu. 

Asrın Golü

Hemen 4 dakika sonrasında orta sahadan başlayıp kaleci dahil herkesi çalımladığı daha da inanılmaz bir gol attı ve maçın kaderini belirledi. Bu gol de tarihe ‘’Asrın Golü’’ olarak geçti.

Maradona aslında aynı maçta tarihin en önemli 2 golünü tek bir maçta attı diyebiliriz. Bu da onu neden en iyiler arasında olduğuna güzel bir örnek.

Doping olayları

maradona pas veriyor

Maradona’nın pek te temiz bir kariyeri olmadığını söylemiştik. Kariyeri boyunca birçok doping testine giren Maradona bunların bazılarından kalmıştı. Bu tabii ki Maradona’nın kariyerini olumsuz etkiliyordu.

1991 yılında girdiği doping testinde kokain kullandığı anlaşılan Armando için 1 yıl futboldan men cezası veriliyor ve tabii ki bu durum hem fanlarını hem de futbol hayatını çok büyük ölçüde etkiliyor.

Şarkıcılık kariyeri

Maradona şarkı söylüyor

Futbolun yanı sıra Maradona şarkı söylemeyi çok seviyor. Toplum içinde hem ona yazılan şarkıları hem de marşları söylediği biliniyor. Ancak bir gün gitar alıp şarkı yazmaya karar veriyor ve bu alanda da başarılı olmaya çalışıyor. Oldu mu? Diye soracak olursanız hayır, olamadı ünlü Arjantinli şarkıcılarla yaptığı düetler hariç.

Uyuşturucu kullanması ve eleştirmenlerden düşük puanlar alması sebebiyle hiçbir zaman yeterli fan kitlesini şarkıcılık alanında yakalayamadı ve en iyi yaptığı şeye devam etti.

Uyuşturucu bağımlılığı

Maradona düşüş zamanları

Maradona’nın uyuşturucu bağımlılığı aslında onun futbol kariyerinin sonu da oldu diyebiliriz. Maradona’nın 1991 yılında uyuşturucudan dolayı futboldan men edildiğini söylemiştik. Aslında kariyerinin sonu da bu noktada başladı. 

Yoğun eleştiriler ve bağımlılığının altında ezilmesinin yanı sıra, o yıllarda futbolda da performans düşüklüğü yaşayarak sürekli geriye giden bir Maradona’nın var olduğu söylenebilir.

Birçok kez tutuklandı

maradona tutuklanıyor
Maradona’nın hayatı boyunca aslında hukukla sorunu oldu. Birçok suçlamayla karşı karşıyaydı bu suçlamalar; Uyuşturucu kullanımı ve ticareti, taciz, şiddet ve vergi kaçırma olarak biliniyor.
Ayrıca aile hayatı da birçok skandalla gündeme geliyordu. Evlilik dışı ilişkiler, şiddet, alkolizm ve kişisel sorunlar yani kısacası Maradona futbol hayatında ne kadar iyiyse kendi özel hayatında da bi o kadar kötüydü diyebiliriz.

Maradona ve fauller

maradona faul

Maradona futbolculuk kariyeri boyunca sakatlıklar ve ona yapılan faullerden çok çekti. Küçük boyu ve hızlı olması sebebiyle adeta faulsüz durdurulamıyordu. Çıktığı 4 dünya kupasında toplam 152 kez faul alarak kırılması imkansız bir rekora da imza attı diyebiliriz.

Teknik direktörlük yaptı

maradona teknik direktörlük

Maradona futbolculuk kariyerinin ardından teknik direktörlüğe geçiş yapıyor. Şarkıcılıktan sonra, teknik direktörlük hayatında da futbolculuk hayatında olduğu kadar başarılı olamadığı söylenebilir.

Arjantin milli takımının başına geçtikten sonra, Arjantin’i 2010 Dünya kupasında çeyrek finale kadar taşımaya başarıyor ancak Almanya karşısında 4-0’lık bir hezimete uğrayarak kupadan eleniyorlar. Bunun yanı sıra Armando birçok Arjantin ligi takımına da teknik direktörlük yaptı ama tabii ki başarısız oldu.

Doğuştan gelen yetenek

maradona dünya kupasını tutuyor

Maradona aslında futbolla doğdu desek yalan olmaz. İlk takımına birisi aracılığıyla değil kendi yeteneğiyle keşfedilerek 9 yaşında girdi. 16 yaşına 10 gün kala 1 milyon £ karşılığında Boca Juniors’a transfer edilerek döneminin en genç profesyonel futbolcuları arasına girdi.

Maradona ve İtalyan mafyası

maradona ve mafya

Maradona döneminde o kadar büyük bir futbolcuydu ki, Napoli’de oynadığı sürece İtalyan mafyası tarafından başına birşey gelmemesi için korunulduğu biliniyor. Maradona, her ne kadar bu iddiaları reddetse de, o dönem menajerinin İtalyan mafyası ile ilişiği olması sebebiyle tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Sadece bir futbolcu değildi

maradona'nın ölümü

Maradona futbolculuk kariyerinin yanı sıra, büyük bir insan hakları aktivisti olarak biliniyor. Maradona Arjantin’deki sosyal eşitsizliği ve haksızlıkları sık sık eleştirip hükümete birçok çözüm önerisinde bulunduğu biliniyor. 

Maradona’nın insan hakları konusunda gösterdiği tutum onun sadece bir futbolcu değil, aynı zamanda fikir lideri ve halk kahramanı olarak göstermiştir.

Her ne kadar kötü diyebileceğimiz bir hayata sahip olsa da Maradona’nın çok büyük bir futbolcu olduğu gerçek. Futbolculuğunun yanı sıra aslında ikonik bir model diyebiliriz Maradona için birçok çocuğa idöl olarak futbola özendirdiğini söyleyebiliriz ve 80’li yılların çocuklarının sokakta Ronaldo veya Messi değil de kendilerine Maradona diye hitap ettikleri de bir gerçek.

10
5
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
10
5
2
2
1