Facebook, Oculus VR’da Reklam Göstermeye Başlayacak

61
9
1
0
0
Sosyal medya devi Facebook, sanal gerçeklik seti Oculus VR'da reklamları test etmeye başladığını duyurdu. Henüz sınırlı sayıda oyunda gösterilen reklamların ilerleyen dönemlerde daha fazla içerik için yayınlanması planlanıyor.

Sanal gerçeklik, bu noktaya kadar büyük oranda reklamsız bir deneyim oldu ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor. ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, Oculus VR cihazlarında reklam göstermek için bir test başlattığını duyurdu. Reklamlar, ilk olarak Resolution Games’in VR oyunu Blaston’a eklenecek ve önümüzdeki haftalarda diğer birkaç geliştiricinin daha oyunlarında görünecek.

Facebook Reality Rifts, konuyla ilgili web sitesinde paylaştığı blog yazısında “Bu erken bir test olsa da geliştiriciler için yeni bir gelir akışı sağlama ve sonuç olarak Oculus platformundaki uygulama ve içerik türlerini genişletme fırsatından heyecan duyuyoruz” dedi.

Oculus reklamları, Facebook’un reklamcılık ilkelerini takip edecek:

Şirketin VR, AR ile Oculus mühendisleri ve geliştiricilerini kapsayan Ar-Ge grubu Facebook Reality Labs, VR’a özgü çeşitli biçimler arasında ‘göze batmayan’ reklamlara yatırım yaptığını da söyledi. Mobil platformlarda kullanılan Oculus mobil uygulaması da yakın zamanda reklamlar sunmaya başlamıştı.

Facebook Reality Labs'e göre Oculus reklamları, Facebook'un reklamcılık ilkelerini takip edecek. Bu noktada reklam verenler, belirli anonimleştirilmiş kullanıcı özelliklerine göre hedeflenen reklamları satın alabilecekler. Bunlara ek olarak kullanıcıların belirli reklamları veya bir reklam verenden gelen tüm reklamları gizleyebileceği, reklam hakkında daha fazla bilgi edinmek için de “Bu reklamı neden görüyorum?” butonunu kullanabilecekleri belirtildi.

Sosyal medya devi, VR setinde yerel olarak işlenen ve depolanan bilgilere (Oculus Move’a girdiğiniz ağırlık, boy, cinsiyet bilgileri veya Oculus Quest’teki sensörlerden gelen ham görüntüler gibi) dayalı reklamlar sunmayacağının altını çizdi.

Günümüzün internet dünyasında reklamların girmediği neredeyse hiçbir platform yok. Sanal gerçeklik, bu zamana kadar iyi dayanmış olsa da Facebook’un fitilini ateşlediği bu olayla birlikte yakında daha fazla markanın VR setlerinde reklam görmeye başlayabiliriz. Peki, siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Kaynak : https://about.fb.com/news/2021/06/testing-in-headset-vr-ads/
61
9
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
61
9
1
0
0