Formula 1'de İtalya GP Tamamlandı: Şampiyon Adaylarını Yan Yana Bile Göremedik

6
2
0
0
0
Formula 1'de İtalya GP'de kazanan belli oldu. De Vries ilk yarışından puan çıkarırken, Verstappen de bu pistte podyuma çıkamama şanssızlığını geride bıraktı.

Formula 1'de sezonun 16. yarışı olan İtalya GP, ikonik Monza pistinde gerçekleştirildi. Ferrari'nin pistin 100. yılı nedeniyle sarı tulumlar ve sarılarla bezenmiş araçlarla yarıştığı bu hafta sonu, pek çok takım geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'i de andı. 10 Formula 1 takımından 7'sinin İngiltere merkezli olması nedeniyle bu durum hiç de şaşırtıcı olmadı. 

Yarış öncesi çok sayıda pilotun motorlarında yaptıkları değişikliklerden dolayı ceza alması, oldukça karmaşık bir yarış başlangıcı görmemize yol açtı. Arka sıralardan başlayan pilotlar çok hızlı bir şekilde üst sıralara yükselirken, zirve mücadelesi de beklendiği kadar kıran kırana gerçekleşmedi. Yarış, ciddi bir kaza yaşanmamasına rağmen güvenlik aracının arkasında bitti.

İtalya'da kazanan isim Verstappen oldu.

verstappen

Daha önce Monza'da en fazla 5. sırayı alabilen Max Verstappen, bu hafta sonu yapılan yarışa, aracında bir motor parçası değiştirdiği için 7. sıradan başladı. Daha ilk turda 3 rakibini geride bırakan Verstappen, çok kısa sürede ikinciliğe kadar yükselmeyi de başardı. Sonrasında ise Vettel'in aracının arıza yapması nedeniyle verilen sanal güvenlik aracında yarış lideri Leclerc'in pite girmesiyle Verstappen liderliği ele aldı. Leclerc pitteyken sanal güvenlik aracı sona erdi. 

Hollandalı pilot sonrasında ise tek pit stop stratejisi ile devam ederek yarışın liderliğini korumayı başardı. Son altı tura 18 saniye farkla önde giren Hollandalı pilot, daha sonra Daniel Ricciardio'nun aracının motor arızası ile yolda kalmasından sonra ikinci pitini yaptı ve kullanılmamış set yumuşak lastikleri taktı. Leclerc, George Russell ve Carlos Sainz Jr. da aynı yolu izledi. Pilotlar, böylece güvenlik aracı çıktıktan sonra oluşacak mücadeleye hazır olmayı amaçlıyordu. 

Yarışı kazanan isim Verstappen olurken ilk 10'u sırasıyla Leclerc, Russell, Sainz, Hamilton, Perez, Norris, Gasly, De Vries ve Guanyu tamamladı.

Yarış komiserleri ise Ricciardo'nun aracının yoldan çekilmesi için çok fazla zaman harcanmasından dolayı yarışın güvenlik aracı liderliğinde tamamlanması yönünde karar aldı. Tribünleri dolduran hayranlar, özellikle Ferrari taraftarları bu duruma tepkilerini yuhalamalar ile ortaya koydu. Yarışın galibi olan Verstappen, bu sonuçla birlikte önümüzdeki yarış olan Singapur GP'de şampiyonluğunu ilan etmesini sağlayabilecek puan farkını yakalamış oldu. Muhtemelen o yarışa kadar bu yarışın kırmızı bayrakla yeniden başlatılmasını savunanlar ile sarı bayrağı doğru bulanlar arasındaki tartışmalar devam edecek.

6
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
0
0
0