Fortnite, Google Play'den de Kaldırıldı: Epic Games, Apple ve Google'a Dava Açtı

157
32
29
22
12
Dün gece App Store'dan kaldırılan Fortnite, hemen ardından Google Play Store'dan da kaldırıldı. Fortnite'ın Google Play'den kaldırılmasının nedeni de Apple ile aynıydı. Epic Games, zehir zemberek açıklamalarda bulunarak Apple ve Google'a karşı dava açtı.

Mobil oyunseverler, dün gece itibarıyla dünya çapında ün salan Fortnite'ı konuşuyorlar. Bunun nedeni, Fortnite'ın iOS sürümünün App Store'dan kaldırılmış olması. Hiç beklenmedik bu gelişme, yankısını sürdürmeye devam ediyor. Bunun nedeniyse Apple'dan sonra Google'ın da Fortnite'ı kendi uygulama mağazası olan Google Play Store'dan kaldırmış olması. Fortnite cephesinde sular kolay kolay durulacak gibi görünmüyor.

Fortnite geliştiricileri, dün sunucular üzerinden bir güncelleme yayınladılar. Bu güncelleme, oyuna bazı yeni özellikler getiriyordu. Bu özelliklerden bir tanesi de Epic Games'in kendi ödeme sisteminin oyuna entegre edilmesiydi. Oyuncular, bu ödeme sistemi sayesinde daha uygun fiyatlar karşılığında V-Papel (oyun parası) satın alabiliyorlardı. İşte Fortnite'ın Google Play Store ve App Store'dan kaldırılmış olmasının temel nedeni de bu.

Fortnite

Fortnite'a artık APK'lar ya da Galaxy Store aracılığıyla erişilebiliyor

Google Play Store kurallarına göre geliştiriciler, mobil uygulamalarında Google Play uygulama içi faturalandırma sistemini kullanmak zorundalar. Bu da herhangi bir geliştirici için elde edilen gelirin yüzde 30'unun Google tarafından el konulması anlamına geliyor. Epic Games de gider kaybını ekarte edebilmek için farklı bir adım attı. Ancak atılan bu adım, Epic Games'in başına patlamış durumda.

Fortnite geliştiricilerinin kafalarındaki plan, Apple ve Google'ın ödeme sistemlerini atlayarak kullanıcılardan daha fazla kar etmeyi sağlamaktı. Çünkü kullanıcılar, güncellemeden sonra oyuna girdiklerinde, Google ya da Apple'ın ödeme yöntemlerini kullanmazlarsa yüzde 20 kadar tasarruf sağlıyorlardı. Bu durum ayrıca, Epic Games'e de yapılan uygulama içi alışverişlerde yüzde 10 fazladan gelir demekti. İşte son gelişmeler, Fortnite'ın mobil platformlardan kaldırılmasına yol açtı.

Fortnite

Epic Games'ten Apple ve Google'a dava

Apple, Google ve Fortnite üçlüsü, yaşanan bu gelişmelerin ardından bazı açıklamarda bulundu. Apple, Epic Games'in App Store kurallarını ihlal ettiğini dile getirerek uygulamanın bu yüzden kaldırıldığını açıkladı. Epic Games ise doğrudan Apple'a dava açma yoluna giderek, şirketin rekabeti engellemek ve yeniliği bastırmak için bu tür adımlar attığını ve Apple'ın "canavar" olduğunu söyledi.

Google, Play Store'da yer alan Fortnite'ın politika ihlali nedeniyle mağazadan kaldırıldığını ancak Epic Games ile görüşmeye hazır olduklarını, Fortnite'ı yeniden mağazaya eklemek istediklerini açıkladı. Epic Games, bununla ilgili olarak ilk etapta bir açıklama yapmazken çok daha sert bir gelişme yaşandı. Epic Games, Apple'a açtığı davanın birebir aynısını Google'a açtığını duyurdu. Epic Games'e göre Google, kendini tekelleştirirken rakiplerine ve kullanıcılarına kötülük yapıyordu.

Kendini haklı gören Epic Games, Apple'a yönelik ilginç bir video hazırladı

Epic Games, yaptığı açıklamaların yanı sıra Apple'la ilgili bir de video yayınladı. Şirketin resmi YouTube kanalı üzerinden yapılan video paylaşımında, Epic Games'in Apple'ın tekelliğine karşı koyduğu, Apple'ın da buna misilleme olarak Fortnite'ı 1 milyara yakın cihazdan engellediğini ifade etti. Ayrıca şirket, bu videoda bir de bağlantı paylaşarak kullanıcıları "#FreeFortnite" etiketine sahip olan başlıklı bir internet sayfasına yönlendiriyor. Burada bulunan bağlantıyı kullanarak erişeceğiniz sayfa, yaşanan gelişmelerle ilgili detaylı bilgileri içeriyor.

Kaynak : https://www.androidpolice.com/2020/08/13/fortnite-has-been-removed-from-the-google-play-store/
157
32
29
22
12
Emoji İle Tepki Ver
157
32
29
22
12