• Anasayfa
  • Uzay
  • Var Olmaması Gereken Bir Kara Delik Keşfedildi

Gerçek Olamayacak Kadar Büyük Bir Kara Delik, Evrene Sinyaller Yayıyor

65
5
3
3
1
Astronomlar, bir kara delikten gelen güçlü kütle çekimi dalgaları tespit etti. Bu devasa kara delik, mevcut teorilere göre var olamayacak kadar büyük.

Evren hakkında bilgilerimiz oldukça kısıtlı. Gündelik yaşamımızdaki pek çok konuyu çözmüş olsak da daha büyük (ya da küçük) ölçekli olarak düşündüğümüzde elimizde yalnızca teoriler var. Uzay hakkında da çeşitli teorilere göre araştırma yapıyoruz.

Son araştırmalardan biri de bu teorilerden birini çürütecek gibi duruyor. Bir bilim kurgu romanının giriş cümlelerini andıran yeni araştırma sonuçları, evrende tahmin ettiğimizden daha “yabancı” ve büyük kara delikler olabildiğine işaret ediyor.

Var olmaması gereken kara delik

kara delik

Astronomlar, yeni bir kara deliğin yarattığı kütleçekim dalgalarını gözlemlerken oldukça ilginç bir durumla da karşı karşıya geldi. Bu kara delik, evrenimize Güneş kütlesinin 8 katı enerji barındıran sinyaller yayıyor. Kütleçekim enerjisi ise 142 Güneş kütlesini buluyor.

Araştırmacılar, yaptıkları açıklamalarda bu sinyallerin şimdiye kadar tespit ettikleri diğer sinyallere kıyasla oldukça kuvvetli olduğunu ifade etti. Araştırmacılardan Nelson Christensen, bu sinyalleri LIGO ve Virgo’nun bugüne kadar gördüğü en büyük sinyaller” olarak tanımladı.

Bu kara deliğin nasıl oluştuğu konusunda ise bilim insanlarının elle tutulur bir fikri olduğunu söylemek oldukça zor. Vanderbilt Üniversitesi’nden araştırmacı Karan Jani, keşfettikleri sistemin daha önceki varsayımların birkaçına ters düştüğünü söyledi. 

Kara delikler birleşmiş olabilir

karadelik

Bu devasa yapının nasıl ortaya çıktığına dair çeşitli teoriler var. Bunlardan ilki, iki kara deliğin çarpışarak daha büyük bir yapı ürettiği ve sonra da kendisi kadar büyük bir başka üçüncü kara delikle birleştiği yönünde. 

Öte yandan kaynağı ne olursa olsun bu yeni yapı daha şimdiden pek çok şeyi değiştirmiş durumda. Bilim insanlarına göre bu keşif, cevapladığı sorudan daha fazla yeni soru ortaya çıkarıyor. Yeni kara delik, galaksilerin merkezindeki süper kütleli kara delikleri açıklayabilecek bir adım olma potansiyeline sahip. Keşfedilen en eski yapı olan bu sistem ayrıca ilk orta kütleli kara delik olarak görülüyor.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/black-hole-massive-record-gravitaitonal-waves-ligo-a9700761.html
65
5
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
65
5
3
3
1