Koreli Go Ustası, Yapay Zekanın Yenilemeyeceği Gerekçesiyle Oyunu Bıraktı

22
8
7
2
1
Uzakdoğu’nun antik dönemlerden bu yana oynanan strateji oyunu Go’nun ustalarından Lee Se-dol, profesyonel mücadelelerden emekli olduğunu açıkladı. Se-dol, bu kararı alma nedeni olarak yapay zekayı gösterdi.

Genellikle alışık olduğumuz klasik strateji oyunları olan satranç, dama gibi oyunlarda amaç rakibimizi devre dışı bırakmaktır. Bu amaçla da rakiplerimizin taşlarını ortadan kaldırmaya çalışırız. Uzakdoğu kökenli oyunlarda ise amaç rakibi ortadan kaldırmaktan ziyade oyun sonunda ona üstünlük kurmaktır. 

Go da bu oyunlardan birisi. Oyunda amaç, siyah ya da beyaz takım olarak elde edebildiğimiz kadar çok alan elde etmek ve oyun sonunda sahanın daha büyük kısmına hakim olmaktır. Oyun, binlerce yıldır oynanıyor ve pek çok usta yetiştirdi. 

Bu ustalardan biri olan Güney Kore vatandaşı Lee Se-dol, profesyonel turnuvalardan emekli olduğunu açıkladı. Lee Se-dol, bu kararına gerekçe olarak yapay zekanın yenilemeyecek olmasını gösterdi. Go ustası üç yıl önce Google’ın AlphaGo adlı yapay zekasıyla bir dizi maç yapmıştı. 

Beş maçtan birini kazanmıştı

lee se-dol

Lee, Google’ın yapay zekasıyla yaptığı kıyasıya geçen beş maçtan yalnızca birini kazanabilmişti. Lee’nin galibiyeti, Google AlphaGo’nun aldığı tek mağlubiyet olmuştu. Yine de Lee Se-dol de kesin olarak mağlup olmuştu. O günden bu yana AlphaGo gelişmeye devam ediyor ve peş peşe usta oyuncuları mağlup ediyor. 

Lee Se-dol, yaptığı açıklamada “Yapay zekanın Go oyunlarına girmesiyle birlikte, çılgınca efor sarf ederek zirveye çıksam da en üstte olmadığımı fark ettim” derken, “Bir numara olsam bile orada yenilemeyecek bir varlık var” diye konuştu. 

Lee ayrıca yaptığı açıklamada, 2016 yılındaki galibiyetinin de muhtemelen Google yapay zekasındaki bir hatadan kaynaklandığını, bu hatanın da doğrudan karşılanamayacak bir hamle yapmasının ardından geldiğini söyledi. Böylece AlphaGo beklenmedik bir pozisyonda kaldı ve açık verdi. Bu da Lee’yi galibiyete götürdü. 

Klasik oyunlara yapay zeka damgasını vuruyor

alpha go

Tavla gibi klasik oyunlara yapay zeka çoktan girmiş durumda. Dama oynayan pek çok yapay zeka modülü var. 1997 yılında IBM’in Deep Blue bilgisayarı, dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov’u mağlup etmişti. 

Go oyunu yapay zeka geliştiriciler için oldukça önemli. Bu antik dönemden kalma oyunda oyuncular siyah ya da beyaz renkte taşları sırayla tahtaya diziyorlar. Oyun alanı ise 19x19 boyutunda, bu da haliyle neredeyse sonsuz farklı ihtimal yaratıyor. Bu nedenle de makinelerin sisteme uyum sağlayıp mükemmel hale gelmesini oldukça zor bir durum oluyor.

Profesyonel oyunları bırakan Lee Se-dol, tam olarak kendisini oyunlardan emekli olmaya iten yapay zekalar üzerinde çalışacak. Se-dol ayrıca Kore’nin şu anda ilk beşte bulunan bütün Go oyuncularını yenen yapay zeka HanDol ile de bir maç yapacak.

Kaynak : https://edition.cnn.com/2019/11/27/tech/go-master-google-intl-hnk-scli/index.html
22
8
7
2
1
Emoji İle Tepki Ver
22
8
7
2
1