Google Arama'ya Yeni Özellikler Geliyor: Aynı Konu Hakkında Farklı Görüşler Tek Tek Gösterilecek

3
2
1
0
0
Google Arama'ya Yeni Özellikler Geliyor: Aynı Konu Hakkında Farklı Görüşler Tek Tek Gösterilecek
Google, arama motoru ile ilgili yepyeni özellikler duyurdu. Bu özellikler, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştirecek gibi görünüyor. Zira sonuç ve kaynaklarla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak, her zamankinden daha kolay olacak.

ABD merkezli teknoloji devi Google'ın arama motoru, son dönemlerde pek de iyi bir deneyim sunmuyor. Yaptığınız bir arama ile ilgili birkaç makul sonuç gösteren arama motoru, sonrasında adeta saçmalamaya başlıyor. Bu durumun bir gün normale dönüp dönmeyeceği bilinmiyor ancak Google, arama sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olacak yeni özellikler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Google'ın resmi blog sayfası üzerinden servis edilen yeni özelliklerden biri, arama yaptığınız bir konu ile ilgili farklı görüşlere anında ulaşmanızı sağlayacak gibi görünüyor. "Perspektifler" olarak isimlendirilen yeni özellik, sonuç sayfasına aynı isme sahip bir bölüm ekleyecek. Bu bölüm, gazeteci, uzman veya konuya aşina olan diğer kişilerin paylaştıkları tweet ve makale gibi içeriklerin bir derlemesini sunacak.

Google'ın Perspektifler özelliği işte böyle görünecek:

Yukarıdaki örnekte, Oscar Ödülleri ile ilgili yapılmış bir aramada, perspektifler özelliğinin nasıl çalışacağını görüyorsunuz. Twitter'daki bazı paylaşımlar ile birkaç makale, Perspektifler bölümü aracılığıyla kullanıcıya sunulmuş durumda. Ancak burada önemli bir mesele var. Bilgilerin doğru olup olmadığı nasıl anlaşılacak? Google sözcüsü Meghann Farnsworth, bunu şöyle açıkladı:

Sistemlerimiz, arama sorgusuna bağlı olarak çeşitli platformlardaki ilgili paylaşım ve makaleleri otomatik olarak tanımlar. Bu sistemler, bir sonucun yararlı olup olmayacağını belirlemek için, eldeki konu için alaka düzeyi, önem, dil, tazelik, uzmanlık ve güvenilirlik dahil olmak üzere bir dizi inceleme yapar. Bir bütün olarak Arama ve Haberler'de olduğu gibi, sistemlerimizi Perspektifler bandında yüksek kaliteli, güvenilir bilgileri gösterecek şekilde tasarlıyoruz. İçeriğin politikalarımızı ihlal edebileceğinin farkına vardığımızda, içeriği inceler ve uygun olduğunda Arama özelliklerinden kaldırırız.

Gördüğünüz sonuçlarla ilgili daha detaylı bilgi edinebileceksiniz:

Google'ın üzerinde çalıştığı bir diğer yenilik de yapılan aramalarla ilgili detayların gösterilmesi. Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz üzere bir arama yaptığınızda, sonuçlarda yer alacak üç nokta simgesine dokunup, içeriğin kaynağını görebileceksiniz. Ayrıca arama sonucunun güvenli olup olmadığı da kullanıcıya gösterilecek. 

Buna paralel başka bir özellik de yolda. Google'ın açıklamasına göre kullanıcılar, paylaşımları oluşturan kişiler hakkında da artık daha fazla bilgi edinebilecekler. Varsayalım ki ekibimizden bir yazarın içeriklerini çok beğeniyorsunuz ve Google'da yaptığınız arama sonucunda o yazarımızın içeriğine ulaştınız. "Yazar Hakkında" bölümü ile söz konusu yazara ait daha fazla makaleye ulaşmak kolaylaşacak.

Bir sayfa ile ilgili tüm sonuçlara anında ulaşılabilecek

Google'ın arama motorundaki bir diğer yenilik de site kaynakları ile ilgili detaylı bilgiye anında ulaşabilme. Bu özellik, URL sorgusu yapılarak kullanılabilecek. Diyelim ki Google'da Webtekno ile ilgili detaylı bilgi edinmek istiyorsunuz. Arama çubuğuna URL bıraktığınızda, Webtekno ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız. Bu bilgiler, Wikipedia, farklı kaynaklar ve insanların Webtekno ile ilgili neler düşündüğünü gözler önüne serecek. 

Kaynak : https://blog.google/products/search/google-search-new-fact-checking-misinformation/
3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0