Yapay Zeka Kullanıcıların Aklını Çelmeye Başladı: Bing, Kullanıcı Sayısı Artışında Google'ı Geçti

28
6
4
1
1
Microsoft'un yapay zekâ destekli arama motoru Bing, kullanıma sunulduktan sonra pek çok insanın yeni tarayıcısı olmayı başardı. Üstelik anlık kullanıcı sayısı artışında Google'a %15 fark attı.

Uzun yıllardır Bing, Yandex, DuckDuckGo gibi rakiplerini kelimenin tam anlamıyla ezip geçen Google, arama motoru sektörünün lideri olarak görülüyordu. Ancak geçtiğimiz haftalarda Microsoft’un unutulmaya yüz tutmuş arama motoru Bing’e yapay zekâ desteği getirmesiyle işler bir anda değişti.

Son ortaya çıkan bilgilere göre yapay zekâ destekli Bing, kullanıcılar arasında o kadar popüler oldu ki son birkaç günde yeni kullanıcı kazanımında Google'ı geçmeyi başardı.

Google hâlâ uzun süreli lider konumunda (ama ne kadar süreliğine?)

Reuters’ın haberine göre yeni Bing, yapay zekâ desteğiyle birlikte kullanıma sunulduğu günden itibaren kullanıcı akınına maruz kaldı. 19 Mart itibariyleyse Microsoft’un arama motoru, sektörün lideri olan Google’dan %15 daha fazla anlık kullanıcı kazanmış durumda. Bunun en büyük sebebiyse yapay zekâ desteğini kullanan ve memnun kalan kullanıcıların bir şekilde bu sistemi hayatlarına entegre edebilmek için kalıcı olarak Bing’e geçmiş olması.

Ayrıca Microsoft Edge tarayıcısındaki Bing tuşunu kullanarak yapay zekâ sistemine erişen kullanıcıların da bu yüzdelik dilimin içerisinde yer aldığını belirtmemiz gerek. Yani bu rakamlar Bing’in kullanıldığı tüm platformları, kısayolları ve eklentileri kapsamakta.

Ancak Bing’in bu hızla yükselişi her ne kadar Microsoft için umut vaadetse de Google, geçtiğimiz günlerde kendi yapay zekâ aram motoru yardımcısı Bard’ı test etmeleri için kullanıcılara sunmuştu. Bard’ın herkese açılmasıyla birlikte Bing’in popülerliğini kaybedebileceğini belirten uzmanlar, Bing’in Google’ı uzun vadeli olarak alt edebilmesi için daha “40 fırın ekmek yemesi” gerektiğini belirtti.

Her geçen gün daha fazla kullanıcı kazanan Bing’in Google’ın Bard sistemiyle nasıl başa çıkacağı ise merak konusu. Görünüşe göre önümüzdeki günlerde yeni bir “Arama motoru savaşları” ile karşı karşıya kalacağız.

Kaynak : https://www.reuters.com/technology/openai-tech-gives-microsofts-bing-boost-search-battle-with-google-2023-03-22/
28
6
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
28
6
4
1
1