Oyunculuğu Bırakıp Monaco Prensesi Olduktan Sonra Şüpheli Bir Şekilde Ölen Grace Kelly'nin Gizemli Hayat Hikâyesi

4
3
2
1
0
Oscar ödüllü bir oyuncu olmasına rağmen Monako Prensi III. Rainier ile evlenerek sarayının prensesi olmayı kabul edilen Grace Kelly şaşalı bir yaşam sürdü ancak hayatı acıklı bir filme yakışır şekilde sonlandı. Üstelik neden öldü sorusunun yanıtı hala şüpheli. Gelin Grace Kelly’nin gizemli hayat hikayesine biraz yakından bakalım.

1950’li yılların Hollywood dünyasına baktığımız zaman karşımıza çıkan en önemli kadın oyunculardan bir tanesi Grace Kelly olacaktır. Kendisi izleyenleri güzelliğiyle büyülediği kadar oyunculuk yeteneğiyle de ayakta alkışlanıyordu. Bu başarısı sayesinde önce En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında adaylığa, daha sonra ise En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülüne layık görülerek kariyerini taçlandırdı.

Fakat konumuz Grace Kelly’nin oyunculuk başarısı değil, konumuz onun Monako Prensi III. Rainier ile evlenerek tüm hayatını geride bırakması. Evlendikten sonra bir daha asla oyunculuk yapmayan Kelly’nin şüpheli bir trafik kazasında ölmesi ise işleri iyice karıştırıyor ve okları ister istemez Monako kraliyet ailesine çeviriyor. Gelin Grace Kelly’nin hayatına yakından bakalım ve neden öldü sorusunun yanıtını arayalım.

Grace Kelly kimdir? Erken yaşta modelliğe adım atan genç bir kız:

Tam adıyla Grace Patricia Kelly, 12 Kasım 1929 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia şehrinde dünyaya geldi. Ailesi oldukça varlıklıydı, hatta babası bir dönem belediye başkanı adayı da olmuş bir müteahhitti. Annesi ise gençliğinde bir dönem modellik yapmış, daha sonra atletizm koçluğu yapmış ve evlendikten sonra kendisini ailesine adamıştı.

Dört kardeşten biri olan Grace, Katolik adetlerine göre yetiştiriliyordu. Annesi ve kız kardeşleriyle birlikte zaman zaman yerel etkinliklerde modellik yapıyordu. 12 yaşındayken tiyatro sahnesiyle tanıştı. Üniversiteyi kazanacak kadar başarılı bir öğrenci olmadığı için ailesi istememesine rağmen oyunculuğa merak saldı ve Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi seçmelerine katılarak kazandı.

Grace Kelly

Genç oyuncunun yıldızı parlıyor:

Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi’nde oyunculuk eğitimine başlayan Grace Kelly’nin en büyük destekçisi ve akıl hocası amcası oldu. Bu dönemde bazı modellik işleri aldı ve reklamlarda boy gösterdi. Bu sırada ufak da olsa televizyon işlerinde yer alıyor ve bir yandan da Broadway sahnelerinde giderek kendini gösterir hale geliyordu.

Bir Hollywood filminde küçük bir rol oynadıktan sonra 1952 yapımı High Noon filminde ilk başrolünü kaptı. İlk işi maalesef pek beğenilmedi ama film başarılı oldu ve adı hızla yayıldı. Birkaç film daha yaptıktan sonra sıra ilk Oscar ödülünü kazanacağı filme geldi.

Grace Kelly

Grace Kelly kariyerini Oscar ile taçlandırıyor:

Afrika temalı bir hikayesi olan Mogambo filmindeki performansı sayesinde 1953 yılında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ödülüne layık görülen Grace Kelly, aynı dalda Oscar adayı gösterildi ve böylece şeytanın bacağını kırmış oldu. 

George Seaton imzalı 1954 yapımı The Country Girl filmindeki performansı sayesinde En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülüne layık görüldü. Alfred Hitchcock ile tanışması ise hayatını değiştirdi. Hitchcock tarafından yönetilen üç filmde oynadığı rollerle gerçek anlamda bir yıldız oldu. Yönetmen aynı zamanda bu dönem onun akıl hocalığını da yapmıştır. Derken bir anda kariyerini geri planda bırakmaya karar verdi. 

Grace Kelly

Oscar ödüllü oyuncu, Monako Prensi ile evleniyor:

1955 yılında Grace Kelly ile Monako Prensi III. Rainier tanıştılar ve bir yıllık bir ilişkinin ardından evlendiler. Çiftin düğün töreni oldukça şaşalı geçti. Kelly’nin gelinliği ise dönemin magazin dünyasına damga vurdu. Aylar süren bir balayı sonrası Monako Prensi ve Monako Prensesi olarak yurda döndüler.

Grace Kelly; Prenses Caroline, Prens Albert ve Prenses Stephanie olmak üzere üç çocuk dünyaya getirdi. O günden sonra bir daha asla oyunculuk yapmadı; sarayının prensesi, çocuklarının anası oldu. Elbette ülkenin prensesi olarak sık sık davetler verdi, davetlere katıldı, sayısız hayır işine imza attı. Bu dönemde hakkında anlatılan dedikodular ise gerçeklerden daha ilginç. 

Grace Kelly

Aşk maşk yok, hepsi reklam:

Şu ana kadar anlattıklarımız Grace Kelly’nin hayatı hakkında bilinenler, bir de söylenenler var. Bugün dünyanın en popüler tatil mekanlarından bir tanesi olmasına rağmen 1950’li yıllarda Monako öyle pek de ahım şahım bir ülke değildi. Ülke pek bilinmediği için kraliyet ailesi de öyle pek zengin sayılmazdı. Derken biri prense bir fikir verdi.

Söylentilere ülkenin dünya çapında tanınır hale gelmesi için bir arkadaşı Prens III. Rainier’e bir Hollywood yıldızıyla evlenmesini tavsiye etti. Genç prens de dönemin yıldızı parlayan Oscarlı ismi Grace Kelly’yi gözüne kestirdi ve çalıverdi kalbini. Çiftin düğün töreninin sponsoru bile oyuncunun yapım şirketi MGM olmuştu. Gelinliği de MGM tasarımcıları tarafından yapılmıştı.

Grace Kelly

Monako dünya yıldızlarını bir bir kendine çekti:

Çiftin evlendiği 1956 yılında hangi radyoyu açsanız, hangi televizyon kanalını çevirseniz, hangi dergi kapağına baksanız, hangi gazeteye göz atsanız karşınıza Monako Prensi III. Rainier ile evlenen Oscar ödüllü güzel oyuncu Grace Kelly ile ilgili bir haber çıkıyordu. Tarihin gördüğü en başarılı tanıtım çalışması olabilir.

Peki ne oldu? Ne olacak; Hollywood yıldızları, dünyanın en zenginleri, iş insanı Ali Bey, jet sosyete Ajda Hanım, herkes Monako’da villalar almaya ve yaptırmaya başladı. Çünkü Monako’da eviniz olması demek hem ünlü oyuncunun davetlerine katılmak hem de kraliyet ailesi ile yakın ilişkiler kurmak demekti. 

Grace Kelly

Peki ya Grace Kelly neden öldü?

Açıkçası Grace Kelly bu dönemde nasıl hissediyordu bilmiyoruz. Bazı rol tekliflerini kendi isteğiyle, bazılarını ise kraliyet ailesinin isteğiyle reddettiği söyleniyor. Yine de o davetler veriyor, hayır işleri yapıyor, kameralara gülümsüyor ve iyi bir prenses gibi davranıyordu. Bilindiği kadarıyla aile hayatı da hiç fena değildi. Derken o melun gün geldi.

13 Eylül 1982 günü Grace Kelly, kızı Prenses Stephanie ile Roc Agel’deki kır evinden dönüyordu. Grace Kelly bir inme geçirdi, arabanın kontrolünü kaybetti, araba kaza yaptı ve tüm müdahalelere rağmen kendisi hayatını kaybetti. Kızı Prenses Stephanie ise yaralı olarak kazayı atlattı. Yapılan şaşalı cenaze törenine dünya çapında pek çok önemli isim katıldı. Kaza hakkındaki bir şüphe ise hala gizemini koruyor; aslında arabayı süren o zaman 17 yaşında olan kızı Stephanie miydi? İddia edilenlere göre, kızı ve annesi kavga etmiş, Stephanie annesinin ölümüne neden olmuştu. Bu iddialar gizemini hala korurken, Monako Prensliği de konu hakkında bugüne dek hiçbir açıklama yapmadı. 

Oscar ödüllü bir oyuncuyken Monako Prensiyle evlenerek prenses olan Grace Kelly neden öldü sorusu üzerinden oyuncunun ilginç hayat hikayesini paylaştık. Hayatın ilginçliği de burada, söylenenler mi doğruydu yoksa görülenler mi?

Kaynak : https://www.vanityfair.com/news/2010/05/grace-kelly-201005
4
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
2
1
0