Devlet Başkanına Rüşvet Verdiği İçin Hapis Cezasına Çarptırılan Samsung Varisi, Affedildi

15
3
2
1
0
Samsung'un varisi olarak görülen Lee Jae-yong'un başkanlık koltuğuna oturmasının önünde artık hiçbir engel kalmadı. Yong, bizzat Güney Kore Devlet Başkanı'ndan 'başkanlık affı' aldı.

Samsung, geçtiğimiz yıllarda kendi ülkesinde çarpıcı olaylara ev sahipliği yapmıştı. Şirketin Baikan Yardımcısı Lee Jae Yong, devlet başkanına rüşvet suçlaması nedeniyle 5 yıl hapse çarptırılmıştı. Yong, bu kararın ardından temyize gitmiş, fakat mahkeme cezayı kaldırmadan hafifletmeye karar vermişti. Yong, 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yong, son olarak Ağustos 2021’de şartlı tahliye kararıyla hapisten çıktı. Yong, günümüzde Samsung’da görev almaya devam ederken kendisini tüm suçlamalardan aklayan bir karara imza atıldı. Güney Kore Başkanı Yoon Suk-yeol, Samsung Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong hakkında başkanlık affı kararı aldı.

Samsung varisi özelinde bir açıklama gelmedi:

samsugn

Ülkenin başkanı Yoon Suk-yeol, konu hakkında yaptığı açıklamada afların ana amacının insanların geçim kaynakları ve ekonominin canlanmasından başka bir şey olmadığını belirtti. Yeol, önceliğin insanların geçim kaynağı olduğunu, hükûmetin bunlarla elbette ilgileneceğini ancak insanların nefes alacak yeri olması için ekonominin düzgün çalışması gerektiğini söyledi.

Yeol, Samsung’un affedilen başkanı hakkında özel bir açıklamaya karar vermedi. Öte yandan bu af, sektör tarafından önemli bir hareketliliğin gelişmesi olarak görüldü. ABD, Güney Kore, Tayvan ve Japonya’nın yarı iletken üretiminde Çin’e ortaklaşa meydan okuması beklenirken, Yong da uzun süredir Samsung’un başına geçecek aday olarak görülüyordu.

İşte bu iki olay, pek çok analiste göre gerçek olacak. Dört ülkenin ortaklığında en büyük rollerden birini üstlenecek olan Samsung, Yong’ın yönetimine geçecek. Analistlere göre Yong, aldığı afla birlikte şirketin en üst koltuğuna oturabilecek. Samsung’un başkanlık koltuğu, bir önceki başkan olan Yong’ın babasının ölümünden bu yana boş durumda.

Lee Jae-yong, 2,5 yıllık hapis cezasının 18 aylık bölümünü tamamlamıştı.

Samsung'un varisi hakkında geçmişte yaşanan olaylar:

Kaynak : https://asia.nikkei.com/Politics/South-Korea-s-president-pardons-Samsung-chief-Lee-Jae-yong2
15
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
3
2
1
0