Hubble Uzay Teleskobu Gizemli Bir Galaksiyi Görüntüledi: Diğerlerine Hiç Benzemiyor

17
0
0
0
0
Hubble Uzay Teleskobu, cüce bir galaksiden gelen oldukça ilgi çekici bir görüntüyü paylaştı. Bu galaksinin görünüşü, diğer galaksilerin görünüşünden çok daha farklı.

Uzayla ilgili bilmediğimiz çok şey olsa da, bazı şeylerden az çok eminiz: Gezegenler küresel olur, karadelikler ışığın bile kaçmasına izin vermez, galaksiler az çok birbirine benzer. Ancak bunlardan sonuncusunun bazı istisnaları var. Bu istisnalardan biri de NGC 1156 adlı galaksi. 

Dünya'dan 25 milyon ışık yılı mesafede Koç takımyıldızında bulunan galaksinin yapısı alıştığımız galaksilerden farklı olarak uzaya yayılmış kırmızı parlak yaprakları andırıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu durumu "Galaktik morfolojinin bir mucizesi" olarak tanımlıyor. 

Diğer galaksilerden çok daha farklı

NGC 1156

"Binlerce parlak yıldızı bir sarmal galaksiyi andırıyor ancak karakteristik sarmal yapıdan yoksun." açıklamasını yapan ESA, "Yine de bilindik bir parlama yayıyor, tıpkı eliptik galaksilerde ve merkezindeki daha yaşlı, kırmızı yıldızlar gibi." ifadelerini kullandı. 

Görüntülerde yer alan kırmızı parlamalar, yıldız oluşumlarının yoğun olduğu bölgeleri gösteriyor. Galaksinin yoğun enerjisi de bu yıldız kümelerinden geliyor. İyonlaşmış hidrojen gazı, bu genç yıldızlardan uzaya yayılıyor ve yıldızlara karanfil yapraklarını anımsatan kırmızı parlamalarını kazandırıyor. 

Sarmal galaksilerde genellikle merkezde daha yaşlı, daha az parlayan yıldızlar bulunur. Bu yıldızların etrafında da sıcak, genç yıldızlardan oluşan geniş bir disk dönüşünü gerçekleştirir. NGC 1156 ise merkezde daha eski yıldızlar bulundurmasına rağmen genç yıldızları bir sarmal disk oluşturmuyor. Bu nedenle de araştırmacılar bu galaksiyi cüce düzensiz galaksi olarak sınıflandırıyor. 

Öte yandan galaksinin bu şeklini koruyabilmesini sağlayan bir özelliği de bulunuyor. NGC 1156 aynı zamanda izole bir galaksi olarak adlandırılıyor. Yani etrafında, şeklini etkileyebilecek mesafede bir başka galaksi yok. 

Kaynak : https://www.space.com/hubble-space-telescope-photo-galaxy-strange-shape
17
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
0
0
0
0