James Webb Uzay Teleskobu, İlk Kez Güneş Sistemimiz Dışındaki Bir Gezegenin Fotoğrafını Çekti

22
1
1
1
0
James Webb Uzay Teleskobu, ilk kez bir öte gezegen fotoğrafladı. Webb için bir ilk olan bu fotoğrafın öznesi, Jüpiter'den katbekat daha kütleli bir gezegen oldu.

25 Aralık 2021’de uzaya gönderilen. bugüne kadarki en gelişmiş uzay teleskobu James Webb, bugün kendisi için bir ilke daha imza attı. Avrupa Uzay Ajansı, James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen ilk öte gezegen, yani Güneş Sistemimiz dışındaki gezegenin fotoğrafını paylaştı. Gezegenin Jüpiter’den 6-8 kat daha büyük kütleli olduğu açıklandı.

Paylaşılan bilgilere göre James Webb’in objektifine aldığı gezegenin adı, “HIP 652426 b” idi. Gezegenin yaşı 15 - 20 milyon yıl olarak belirlendi. Yani gezegen, 4,5 milyar yaşındaki gezegenimize göre fazlasıyla genç, hatta bebek durumunda. Gezegen, ilk kez “Spektro-Polarimetrik Yüksek Kontrastlı Ötegezegen Araştırması (SPHERE)” aracılığıyla 2017 yılında keşfedilmişti.

Karşınızda James Webb’in gözlemlediği ilk öte gezegen:

james webb öte gezegen

Öte gezegenlerin gözlemlemesini yapmak, bu gezegenlerin içinde bulunduğu yıldız sistemindeki yıldızın parlaklığı nedeniyle fazlasıyla zorlu oluyor. Fakat bugün gözlemlendiği paylaşılan öte gezegen, kendi yıldızından Dünya'nın Güneş'e uzaklığına göre 100 kat daha uzak konumda bulunuyor. Bu da gezegenin James Webb tarafından rahatlıkla yıldızın parlaklığından ayırt edilmesini sağlıyor.

Avrupa Uzay Ajansı, öte gezegenin gaz yapıda olduğunu ve hiçbir kayalığa yer vermediğini paylaştı. Dolayısıyla gezegenin yaşanabilir bir gezegen olmadığı belirtildi. Ajans, bilim insanlarının gözlemlerden elde edilen sonuçları analiz etmeye devam ettiğini, bu konudaki bir araştırmanın hazırlanmakta olduğunu da açıkladı.

James Webb'in paylaştığı diğer güzelliklere göz atmak için:

Kaynak : https://esawebb.org/images/HIP-65426b/
22
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
22
1
1
1
0