Van Gogh'un Tablosuna Çorba Fırlatan Aktivist Grup, Şimdi de 110 Milyon Dolarlık 'Monet' Tablosuna Patates Püresi Fırlattı [Video]

67
11
5
2
0
Geçtiğimiz günlerde Van Gogh'un tablosuna domates çorbası fırlatan Just Stop Oil isimli iklim aktivist grubu şimdi de Claude Monet'in "Les Meules tablosuna patates püresi fırlattı.

Son dönemde iklim aktivistlerinin dünyaca ünlü sanat eserlerine saldırarak protestolar yaptığını görüyoruz. Gerçekleştirilen son protesto ise Fransız empresyonist ressam Claude Monet'in eserlerinden birine karşı yapıldı. Monet'in Potsdam müzesindeki Les Meules (Haystacks) tablosunun üzerine patates püresi fırlatan aktivistler, gösterinin iklim felaketi karşısında bir uyandırma çağrısı olduğunu söyledi. 

Aktivistler, 110 milyon dolarlık tabloya patates püresi fırlattıktan ve ellerini duvara yapıştırdıktan sonra iklim felaketiyle alakalı açıklamalarda da bulundular. "İnsanlar açlıktan ölüyor, insanlar donuyor, insanlar ölüyor" diyen aktivistler, bir iklim felaketi içerisinde olduğumuzu ancak buna rağmen tek korktuğumuz şeyin bir tablo üzerine gelen domates çorbası veya patates püresi olduğunu söyledi.

İklim aktivistlerinin Les Meules tablosuyla yaptıkları protestonun videosu:

"Bilim bize 2050'de ailelerimizi besleyemeyeceğimizi söylüyor."

monet iklim aktivistleri

İklim aktivistleri, yaptıkları konuşmada "Korkarım, çünkü bilim bize 2050'de ailelerimizi besleyemeyeceğimizi söylüyor. Dinlemeniz için bir tablonun üzerine patates püresi mi gerekiyor? Yemek için savaşırsak bu tablonun hiçbir değeri olmayacak." şeklinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İklim aktivistleri polis tarafından yakalandı.

Gerçekleştirilen protestoların ardından konuşma yapan müze sözcüsü, resmin camla korunduğunu ve herhangi bir zarar görmediğini açıkladı. Ayrıca polisin hızla geldiğini söyleyen sözcü, protestocuların tablo üzerinden "nispeten kolay" bir şekilde ellerini çektiklerini söyledi. 

Eylemi, geçtiğimiz günlerde Van Gogh'un tablosuna yapılan domates çorbası saldırısıyla aynı aktivist grup olan "Just Stop Oil" gerçekleştirdi.

Hedef olarak neden sanat seçiliyor?

İklim aktivistlerinin özellikle son günlerde bu eylemler için sanatı seçtiklerini görüyoruz. Aslında doğru bir amaçla çıksalar da kendilerini kötü göstermelerine neden olan, aşırı eylemler yapan iklim aktivistlerine odaklandığımız içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak : https://www.theguardian.com/environment/2022/oct/23/climate-activists-mashed-potato-monet-potsdam-germany
67
11
5
2
0
Emoji İle Tepki Ver
67
11
5
2
0