Intel, iPhone'lar İçin Üreteceği 5G Modemlerden Vazgeçtiğini Duyurdu

22
7
6
3
2
Intel, akıllı telefonlar için modem üretmeyeceğini, geliştirilmesi için yatırımlarına devam edeceğini, bilgisayar sektörüne yoğunlaşacağını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Intel'de stok krizi yaşandığı ve üretimlerin geciktiği ortaya çıkmıştı. Apple'ın Qualcomm ile yapmış oldukları modem anlaşmasını duyan şirket, fırsattan istifade ederek akıllı telefonlar için 5G modemlerin üretilmesinden vazgeçtiklerini duyurdu. Intel ve Apple arasında daha önceden de bir kriz ortaya çıkmıştı ve Intel'de yaşanan gecikmelerin sonucunda 2020 yılında çıkacak olan iPhone'ların 5G desteklemeyeceği gündeme gelmişti.

Intel CEO'su Bob Swan yaptığı açıklamalarda, 5G teknolojisinin alt yapısına yatırım yapmaya devam edeceklerini ancak bilgisayarlar, veri merkezleri ve nesnelerin interneti teknolojileri için 4G ve 5G çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. 5G teknolojisinin stratejik anlamda ön planda olduğunu belirten Swan, akıllı telefonlar için üretilecek olan 5G modemlerin hem karlılığın düşük olacağını hem de Intel için fazlasıyla olumlu geri dönüşler sağlamayacağını düşündüklerini belirtti.

Apple; Qualcomm ve Intel arasında gerçekleşen olaylardan sonra yönünü Intel'e çevirmişti. 5G modemler için de Intel'i fazlasıyla baskılayan Apple, başarılı olamamıştı. Intel ve Apple arasında olan 4G modemlerin anlaşması ise planlandığı şekilde yürütülmeye devam ediyor. Görülen o ki hem Apple 2020 telefonlarında 5G modemleri destekleyecek hem de Intel istediği yönde hareket edebilecek. Şu an için bu durumun kaybedeni yok diyebiliriz.

Kaynak : https://news.softpedia.com/news/intel-gives-up-on-5g-smartphone-modems-after-apple-qualcomm-deal-525691.shtml
22
7
6
3
2
Emoji İle Tepki Ver
22
7
6
3
2