iOS 17, iPhone Kullanıcılarının Birbirlerine Rastgele Çıplak Fotoğraflar Göndermesini Engelleyecek (Kısmen)

8
2
1
0
0
Apple'ın iOS 17 ile tanıttığı özelliklerden bir tanesi de "Hassas İçerik Uyarısı"ydı. Bu özellik, AirDrop üzerinden çıplaklık içeren görüntüler geldiğinin tespit edilmesi halinde kullanıcıyı uyaracak. Bu sayede istenmeyen olaylar yaşanmayacak.

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın WWDC 2023 etkinlikleri kapsamında tanıttığı iOS 17, kullanıcılara dikkat çekici yeni özellikler sundu. Bu yeni özellikler, birkaç ay sonra tüm iPhone sahiplerine ulaşacak. Şirketin duyurduğu yeni bir özellik ise tüm yetişkin kullanıcılara rahat bir nefes aldıracak gibi görünüyor. Çünkü iPhone'lar, "Hassas İçerik Uyarısı" adı altında yepyeni bir özellik sunacak. Peki Hassas İçerik Uyarısı tam olarak ne işe yarayacak?

iPhone'lardaki AirDrop özelliğini bilirsiniz. Bu özellik, en basit anlatımı ile cihazların birbirleri arasında içerik paylaşımı yapmalarını sağlar. Ancak AirDrop, kimi zaman istenmeyen olaylar yaşanmasına neden olabilir. Bununla ilgili pek çok örnek de yaşandı. Örneğin bir olayda kadının biri, İngiltere metrosunda hiç tanımadığı bir erkekten AirDrop bildirimi almış, teşhirci adam penisinin fotoğrafını söz konusu kadına göndermişti.

Hassas İçerik Uyarısı özelliği bu gibi durumları engelleyecek!

iPhone hassas içerik uyarısı

iOS 17 ile kullanıcılara ulaşacak Hassas İçerik Uyarısı, AirDrop üzerinden çıplaklık içeren görsellerin gönderilmesi halinde, görüntünün gönderildiği kullanıcının uyarılmasını sağlayacak. Kullanıcı, açılabilir bildirim menüsünde görmek istemeyebileceği bir görüntünün kendisine gönderildiğini anlayacak. Kullanıcı, görüntüyü almayı reddedebileceği gibi, AirDrop aktarımına onay da verebilecek. Ayrıca konuyla ilgili nasıl bir yardım alınabileceği de yine aynı bildirim ekranında olacak.

Bu makaleyi okurken çıplaklık içeren görüntülerin nasıl tespit edileceğini, bunun kullanıcı gizliliğini ihlal edip etmeyeceğini merak etmiş olabilir. Apple, geliştirdiği bir sistem ile çıplaklık içeren görüntünün bizzat iPhone tarafından tespit edilmesini sağlayacak. Yani Apple'ın sunucularına veri aktarımı olmayacak. Böylelikle kullanıcı gizliliği gibi bir durum yaşanmayacak. iOS 17'nin yayınlanması ile Hassas İçerik Uyarısı özelliği ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Dün akşam neler oldu? İşte tarihe geçecek WWDC 2023'teki en önemli gelişmeleri derlediğimiz içeriklerimiz:

Apple'ın ilk iPhone lansmanından bu yana belki de en büyük yeniliği: Vision Pro tanıtıldı:

Tüm Apple ürünleri, sadece 2 hafta aradan sonra bir kez daha zamlandı:

iOS 17 resmen tanıtıldı:

iOS 17 ile birlikte yeni iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS sürümleri de geldi:

Yeni 15 inç MacBook Air ve yeni Mac Pro da karşımıza çıktı. Yeni Mac Pro, Apple'ın bugüne kadarki en güçlü işlemcisi M2 Ultra ile geldi:

Apple Mac'lerin belki de en büyük eksikliğini, oyunları Mac'e getirecek projesini açıkladı:

Bu arada, bugüne kadar satılan en pahalı Apple ürünü olan 2019 Mac Pro, Türkiye'de satıştan kaldırıldı:

Kaynak : https://www.apple.com/newsroom/2023/06/ios-17-makes-iphone-more-personal-and-intuitive/
8
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
0
0