İstanbul’da Evinizin Depremde 'Yıkılma Riskini' Ücretsiz Olarak Kontrol Ettirebilirsiniz (Üstelik Kiracılar da Yapabiliyor)

15
2
1
1
0
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehri 'depreme dayanıklı' hale getirebilmek adına harekete geçti. Yeni uygulama sayesinde oturduğunuz evin depreme dayanıklılığını öğrenebilir, ayrıca mülk sahibiyseniz konutunuzu depreme dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Türkiye’de depremler hayatımızın bir gerçeği ve bu gerçekle ne yazık ki acı bir şekilde yüzleşmeye devam ediyoruz. Büyük bir depremin beklendiği İstanbul’da ise depreme karşı önlem alınmasını sağlayacak uygulamalar hayat bulmaya devam ediyor.

Bu içeriğimizde, İstanbul’da ikâmet etmekte olduğunuz konutların depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmenizi ve gerekiyorsa mülkünüzün depreme dayanıklı hale getirilmesini sağlayacak iki projeyi anlatıyoruz.

Kiracı veya ev sahibi olarak evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

depreme dayanıklı

İstanbul’da oturduğunuz evin depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bina Tespiti Projesi’ne başvuru yapabilirsiniz. Üstelik testin yapılması için konutun sahibi olmanız gerekmiyor. Konutta kiracı olsanız bile bu projeye başvurarak konut dayanıklılığını öğrenebilirsiniz.

Bina Tespit Projesi’ne nasıl başvuru yapılır?

  • Bu bağlantıya tıklayarak İBB Bina Tespit Uygulaması sayfasına ulaşın.
  • Başvuru formunu istenen bilgilerle doldurun.
  • ‘Kaydet’ seçeneğine basarak başvurunuzu tamamlayın.

Bina Tespit Projesi başvuru şartları:

İBB ekiplerinin binanızın dayanıklılığını ölçeceği projeye, yapı 2000 yılından sonra inşa edilmiş olsa da başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda, konuta veya konutta ikâmet eden kişiye dair herhangi bir şart bulunmuyor.

Binanın riskli olduğu anlaşılırsa ne oluyor?

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı, daha önce paylaştığı açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Hızlı tarama yöntemi ile tespit işleminden sonra binanız riskli yapı ilan edilmeyecek dolayısıyla yıkım ve tahliye kararı çıkmayacak, ama siz bilgilenmiş olacaksınız."

Yani eviniz riskli çıkarsa evinizden atılmıyorsunuz, eviniz zorla yıkılmıyor. Fakat siz bu sonuçlara göre hareket etme fırsatı elde ediyor, olası bir depremde hayatınızı riske atmama şansına kavuşuyorsunuz.

Bina dayanıklılık testi ne kadar sürede tamamlanıyor?

İBB ekipleri, başvurunuzun ardından 10 gün içinde yerinde ölçüm yapıyor, ölçümden sonraki 10 gün içinde sonuçlar elinize ulaşıyor. Fakat bu süre normal şartlar için geçerli ve bugünlerde belirtilen sürelerde değişiklikler yaşanabilir.

Riskli konutunuzu depreme dayanıklı hale nasıl getirebilirsiniz?

depreme dayanıklı

İstanbul’da sahibi olduğunuz konutu depreme dayanıklı hale getirmek istiyorsanız, “İstanbul Yenileniyor” projesine başvuru yapabilirsiniz. Konutlarını güçlendirmek isteyen müteahhitler veya özel konut sahipleri, dayanıklı olduğunu düşündükleri yapının yenilenme süreci için projeye dahil olabilirler.

Projeye dahil olmak için aranan en önemli şart ise, yenilenmesi istenen konutun 1999 yılı veya öncesinde yapılmış olması. Ayrıca yapının, özel mülkiyette yer alması zorunlu. Bu kriterleri sağlıyorsanız projeye başvurabilirsiniz.

İstanbul Yenileniyor projesine nasıl başvuru yapılır?

İstanbul Yenileniyor vatandaş veya müteahhit olarak başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için İstanbul Yenileniyor’a vatandaş ya da müteahhit olarak üye olmanız yeterli.

İstanbul Yenileniyor sayfasına ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Konutunu yenilemek isteyenlere kira desteği var:

Konutunu yenilemek üzere İBB'ye başvuran konut sahipleri, 4.500 TL'lik ekstra kira yardımından faydalanabiliyor.

Yenileme maliyeti ne kadar?

İBB tarafından paylaşılan bilgilere göre riskli konutlar, konut maliyetine yenileniyor.

İBB projeleri aracılığıyla veya İstanbul'da yaşamadan da dayanıklılık testi yaptırabilirsiniz:

Deprem öldürmez, ihmal öldürür.

15
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
2
1
1
0