Olduğu Yerde Metrelerce Yükseğe Zıplayacak Kadar Yetenekli Jack Russell Cinsi Köpekler Hakkında 10 İlginç Bilgi

4
1
1
0
0
En popüler küçük ırk köpeklerden bir tanesi olan Jack Russell, zamanında avcılık için kullanılıyor olsa da bugün küçük boyutları ve zeki hareketleri sayesinde evlerimizin vazgeçilmez dostu haline geldi. Jack Russell cinsi hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ilginç bilgilere gelin yakından bakalım.

Sokakta başıboş gezip de hem kendilerine hem de insanlara zarar vermemeleri için köpekleri satın almayıp sahiplenmeniz gerektiğini hatırlatarak başlayalım. Tarih boyunca insanların en iyi dostu olan köpekler zaman içerisinde değişim geçirdiler ve bugün karşımıza pek çok farklı ırk olarak çıkar hale geldiler. Bunlar arasında en sevilenlerden bir tanesi de küçük bir ırk olan Jack Russell cinsidir.

Jack Russell ırkı ile daha önce hiç karşılaşmamış olsanız bile eminiz film ve dizilerde mutlaka görmüşsünüzdür. Çünkü küçük boyutları ve zeki yapısı sayesinde hem kalplerimizi ısıtıyor, hem de görenleri kendine hayran bırakıyor. Eğer Jack Russell cinsini tanıdığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bir uzman değilseniz bazı özelliklerini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. 

Jack Russell cinsi hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ilginç bilgiler:

  • Jack Russell uzun yıllardır bizimle beraber.
  • Jack Russell zeki, hem de çok zeki.
  • Bahçeli bir eviniz yoksa bakımı çok zor olabilir.
  • Zıplama becerisi hayranlık verici.
  • Zannedersin köpek değil, köstebek.
  • Jack Russell’ın karakteri düşündüğünüzden çok daha gelişmiştir.
  • Aman sakın sık sık yıkamayın.
  • Bazı doğuştan hastalıklara sahiptir.
  • Jack Russell rekor sahibi bir ırktır.
  • Bazı Jack Russell köpekler dünyaca ünlü oyunculardır.

Jack Russell uzun yıllardır bizimle beraber:

Jack Russell cinsi, 19. yüzyılın ilk yıllarında fox terrier, bulldog, lakeland terrier cinslerinin çiftleştirilmesi ile geliştirilmiş bir köpek ırkıdır. Adını, onu geliştiren papaz Jack Russell’dan almıştır. Jack Russell, köpek kulüpleri tarafından onaylanmış bir köpek ırkıdır. Onu geliştiren papaz tam bir av düşkünü olduğu için Jack Russell ırkını da av köpeği için en iyi özellikleri taşıyacak şekilde geliştirmiştir. Irk zaman içerisinde en iyi haline gelmiştir.

Jack Russell zeki, hem de çok zeki:

Jack Russell kıpır kıpır bir köpek cinsidir çünkü devamlı etrafındaki hayatı keşfetmeye çalışır. Normal bir köpek gibi gördüğü her sincabın peşinden koşmaz. Bir av köpeği olduğu için sincabı arayıp bulur. Bu nedenle sıkıldığı zaman ortalığı epey dağıtabilir. Bir Jack Russell cinsi köpek, küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitmen tarafından eğitilirse hayran bırakan numaralar öğrenebilir. Filmlerden de hatırladığımız üzere kendisi olduğu yerde art arda taklalar atabilecek kadar yeteneklidir.

Bahçeli bir eviniz yoksa bakımı çok zor olabilir:

Eğer Jack Russell cinsi bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız küçük boyutlarına bakıp da ev içinde yapacağı egzersizin ona yeteceğini sanmayın. Jack Russell köpekler meraklı, çevik, hızlı ve fiziksel olarak dayanıklılığı yüksek canlılardır. Saatlerce koşabilir, etrafı koklayarak yeni şeyler keşfedebilir ve sizinle oyun oynayabilirler. Bu yüzden her gün onunla saatlerce oyun oynamayacaksanız ve dilediği gibi koşmasını sağlamayacaksanız Jack Russell pek de size uygun bir arkadaş değil.

Zıplama becerisi hayranlık verici:

Jack Russell cinsi köpeklerin bir av köpeği için gerekli her türlü yeteneğe sahip olduğunu söylemiştik, bunlardan bir tanesi de zıplamadır. Jack Russell sahibiyle beraber engebeli arazilerde koşup zıplamak ve av peşinde koşmak için geliştirildiği için yalnızca hızını aldığında değil, olduğu yerde bile 1.5 metreye kadar zıplayabilecek kadar gelişmiş kaslara sahiptir. Bu nedenle eğer bir bahçede bakıyorsanız bile çitlerinizin boyunu biraz yükseltmenizde yarar var. 

Zannedersin köpek değil, köstebek:

Jack Russell

Bir av köpeği avının peşini toprağın altına girse bile kolay kolay bırakmaz. Jack Russell da bir av köpeği olduğu için çılgınlar gibi kazar. Tabii günümüzde av amaçlı kullanılmadığı için kazmaları biraz keyfi olur. Bu nedenle sık sık doğada geziye çıkarılmalı ve kazmasına izin verilmelidir. Tabii bahçe çitlerini yerin altına doğru uzatmanız da bu nedenle önemlidir çünkü kazıp bahçenin dışına çıkabilir. 

Jack Russell’ın karakteri düşündüğünüzden çok daha gelişmiştir:

Jack Russell en fazla 30 cm boyuta ve 6 kilogram ağırlığa ulaşabilir. Yani son derece küçük bir köpektir ama zannetmeyin ki korkaktır. Jack Russell son derece sadık bir canlı olduğu için sahibini ve ailesini olası bir tehlikede canı pahasına koruyacak kadar cesurdur. Bu nedenle köpek parklarında diğer köpekle ilişkilerine dikkat etmelisiniz. Henüz yavruyken hem insanlarla hem de diğer köpeklerle sosyalleştirilerek olası saldırgan davranışların önlenmesi önerilir. Ayrıca iyi bir takım arkadaşı olduğunu da söyleyebiliriz.

Aman sakın sık sık yıkamayın:

Her gün saatlerce dışarı çıkardık, koşturduk, kazdırdık, çamura boğduk bir de üstüne yıkamayacak mıyız diye şaşırabilirsiniz ama bu doğru. Jack Russell ırkının cildinin pH seviyesi son derece hassastır. Bu nedenle sık sık şampuan ve benzeri ürünler kullanarak yıkamak yerine çok kirlenirse yalnızca ılık su kullanarak yıkamanız önerilir. Kısa tüylü bir ırk olmasına rağmen çok fazla tüy döktüğü için her gün düzenli olarak da tüylerini taramalısınız. Tabi kürk yoğunluğuna göre bu tarama düzeni değişebilir. 

Bazı doğuştan hastalıklara sahiptir:

Amerika Jack Russell Kulübü tarafından paylaşılan bilgilere bakacak olursak Jack Russell cinsi köpekler doğuştan sağır olabiliyor. Kalça rahatsızlıkları, glokom, patella çıkığı, katarakt, JBD, lens çıkığı, SCA, geç beyincik ataksisi genetik hastalıklar da görülebilir. 12 - 16 yıl ortalama ömre sahip olan Jack Russell cinsi köpeklerin bu tür hastalıklara sahip olmaması için çiftleşme öncesi özel testler yapılmalıdır. Bu nedenle kafanıza göre çiftleştirmelerden kaçınmalısınız. 

Jack Russell rekor sahibi bir ırktır:

Jack Russell

Jack Russell cinsi köpeklerin uzun yıllardır bizimle olduğunu söylemiştik. Sadık, zeki, çevik ve dayanıklı köpekler oldukları için avcıların yanı sıra gezginlerin de en yakın dostu olmuşlardır. Bothie isimli bir Jack Russell, sahibi Sir Ranulph Fiennes adlı İngiliz bir kaşifle dünyayı gezerek hem Kuzey hem de Güney kutbunu ziyaret eden ilk köpek olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. 

Bazı Jack Russell köpekler dünyaca ünlü oyunculardır:

Jack Russell cinsi köpeklerin zeki ve ne kadar eğitilebilir canlılar olduklarını söylemiştik, bu köpeklerden bazıları yetenekleri sayesinde Hollywood’da yer almayı başarmıştır. Fraiser, Wishbone, Hotel for Dogs, May Dog Skip, The Artist, Water for Elephants, Walk of Fame, Garfield, The Mask gibi pek çok film ve dizide performansıyla herkesi hayran bırakan Jack Russell cinsi köpekler izledik.

En sevilen küçük ırk köpeklerden bir tanesi olan Jack Russell hakkında bazılarını ilk kez duyduğunuz sıra dışı bilgilerden bahsettik. Eğer Jack Russell cinsi bir köpeğe bakacak durumda değilseniz hiç sahiplenmemeniz en iyisi olacaktır. 

Kaynak : https://www.happyjackrussell.com/10-fun-facts-jack-russell-terriers/
4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0