• Anasayfa
  • Yaşam
  • Kanada'da Bir Köy Rekor Sıcaklık Nedeniyle Yanarak Yok Oldu

Kanada'da Bir Köy, Rekor Sıcaklıklar Nedeniyle Yanarak Yok Oldu

169
30
9
3
2
Kanada'nın Lytton isimli bir köyünde hava sıcaklıklarının 49,6 santigrat dereceye ulaşması, büyük bir orman yangınına yol açtı. Köyden geriye hiçbir şey bırakmayan yangın, nispeten büyük olan bir yerleşim yerini kullanılamaz hale getirdi.

Küresel ısınma nedeniyle yükselen sıcaklıklar, zaman zaman büyük yangınlar çıkmasına yol açabiliyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Avustralya'da devasa bir yangın çıkmış ve ülkenin çok büyük bir bölümü, bu yangın nedeniyle harabeye dönmüştü. Bu kez yine benzer bir olay, Kanada'da yaşandı. Lytton isimli bir köy, sıcaklıkların görülmemiş seviyelere ulaşması nedeniyle çıkan yangında harap oldu.

Lytton, geçtiğimiz günlerde 49,6 santigrat derecelik sıcaklık değeri ile bir rekora imza atmıştı. Bu sıcaklık değeri, ne köy merkezinde ne de çevresinde daha önce görülmemişti. Yaşanan yüksek sıcaklığın yol açtığı orman yangını ise köyü mahvetti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lytton Belediye Başkanı Jan Polderman, köyden geriye hiçbir şey kalmadığını söylüyor.

"Ne olduysa 15 dakikada oldu"

Lytton

Hem Jan Polderman hem de köy sakinleri, çıkan orman yangınının yalnızca 15 dakika içerisinde tüm köyü sardığını, insanların yalnızca canlarını kurtarmaya zamanlarının olduğunu ifade ediyorlar. Daha önce böyle bir şey yaşamadıklarını ifade eden Lyttonlular, yaşanan olaya akıl sır erdiremediklerini ifade ediyorlar.

Bu arada, yüksek sıcaklık dalgası Kuzey Amerika'nın büyük bir bölümünü etkisi altına almış durumda. Bu durum hem ABD'yi hem de Kanada'yı doğrudan etkiliyor. Hatta Kanada'nın British Columbia isimli eyaletinde 486 kişi, son beş gün içerisinde hayatını kaybetti. Bu ölümlerin nedeniyse yüksek sıcaklıktı.

Kaynak : https://www.haberturk.com/son-dakika-kanada-da-rekor-sicaklik-gorulen-koyun-tamamina-yakini-yandi-3120682
169
30
9
3
2
Emoji İle Tepki Ver
169
30
9
3
2