Cins Köpek Zannedilse de 2800 Yıldır Kucağımızda Gezen Sevimli Malta Köpeklerinin 8 İlginç Özelliği

6
1
0
0
0
Maltese olarak da bilinen Malta köpeği en sevilen küçük ırk köpeklerden bir tanesi ama onun bir kucak köpeği olduğunu görüp de yeni bir tür sanmayın çünkü kendisi binlerce yıldır insanların en sadık dostlarından biridir. Gelin Malta köpeği hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız sıra dışı bilgilere yakından bakalım.

Sokakta başıboş gezip de hem kendilerine hem de insanlara zarar vermemeleri için köpekleri satın almayıp sahiplenmeniz gerektiğini hatırlatarak başlayalım. En sadık dostlarımızdan bir tanesi olan köpekler tarih boyunca pek çok farklı tür olarak karşımıza çıktı. Bu türlerdeki küçük ırklar arasından en sevilenlerden bir tanesi de Maltese olarak da bilinen Malta köpeği cinsidir.

Malta köpeği küçücük, biraz gergin ama son derece sevimli bir tür. Kendisi kucak köpeği olarak da anıldığı için pek çok kişi onun son birkaç yılda hayatımıza girdiğini düşünüyor ama ilginç bir şekilde Malta köpeğinin geçmişi aslında binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor. Gelin Malta köpeği hakkındaki ilginç bilgilere yakından bakalım ve beslemeyi düşünenlerin dikkat etmesi gereken önemli detayları görelim.

Malta köpeği hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız sıra dışı bilgiler:

  • Malta köpeği çok ama çok uzun yıllardır bizimle.
  • Kraliyet ailelerinin ve soyluların gözde köpeğiydi.
  • Aslında harika bekçi köpekleridirler. 
  • Malta köpeğinin gözyaşı lekesi tehlike işareti olabilir.
  • Malta köpeği kolay kolay tüy dökmez.
  • İyi bir eğitim alırsa hayranlık verici numaralar yapabilir.
  • Çok şımarık köpeklerdir.
  • Refakatçi köpekler olarak bilinirler.

Malta köpeği çok ama çok uzun yıllardır bizimle:

Bugün bildiğimiz Malta köpeği türü elbette yıllar içerisinde geliştirilerek bugünkü halini almış bir türdür ancak Maltese olarak bilinen köpek ırkının geçmişine doğru biraz indiğimiz zaman karşımıza milattan önce 3. ve hatta bazı kaynaklarda 5. yüzyıl çıkıyor. Bazı kaynaklar, Maltese'in 2800 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bugünkü Malta köpeğinin ataları olan bu canlılar Aristoteles tarafından mükemmel orantıya sahip köpekler olarak tanımlandılar. Bu adı almasının diğer bir nedeni de Malta adasının biyoçeşitlilik bakımından benzersiz vahşi köpeklere sahip olmasıdır. Elbette bunlar zaman içinde farklı türlerin ataları olarak günümüze kadar geldiler. 

Kraliyet ailelerinin ve soyluların gözde köpeğiydi:

Aristoteles ve Diogenes gibi önemli isimlerin yazılarına baktığımız zaman Malta köpeklerinin antik dönemde fazla yaygın olmasa bile sevilen bir tür olduğunu görüyoruz. Tabii o dönem köpekler bir dosttan ziyade işlevsel amaçla kullanıldığı için bu tür süslü bir köpek yalnızca kraliyet aileleri ve soylular tarafından tercih ediliyordu. 16. yüzyıla kadar bu tür ailelerin gözdesi olan Malta köpekleri için heykeller yapılmış ve hatta anıt mezarlar dikilmişti. Yani zenginlerin küçük köpek sevgisi binlerce yıldır aynı.

Aslında harika bekçi köpekleridirler:

Boyu en fazla 30 cm olan ve ağırlığı da en fazla 5 kiloya çıkabilen bir köpeğin nasıl bekçi köpeği olacağı biraz düşündürücü ama bu bir gerçek. Çünkü bekçi köpeklerinin güçlü olmasından ziyade cesur olması gerekir. Malta köpeği gözü kara bir türdür ve sadıktır. Sadık olduğu ailesine ne kadar büyük bir tehdit gelirse gelsin hemen ayağa fırlar ve çılgınlar gibi havlamaya başlar. Bugün bile modern Malta köpeklerinin etrafta gerekli gereksiz havlamalarının temel nedeni budur, aşırı korumacıdırlar. 

Malta köpeğinin gözyaşı lekesi tehlike işareti olabilir:

malta köpeği

Özellikle kısa tüylü olan pek çok beyaz köpek türünün gözünün, ağzının ya da ayaklarının çevresinde kırmızı lekeler ortaya çıkar. Gözyaşı lekesi olarak anılan bu renk değişimi özellikle yavru Malta köpekleri için bir hastalık belirtisi olabilir. Köpeğin gözyaşı kanalları tıkanmış, yeni bir alerji geliştirmiş ya da farklı bir enfeksiyon oluşturmuş olabilir. Bu tür bir gözyaşı lekesi gördüğünüz zaman mama ve su kalitesini kontrol ederek göz ve tüy hijyenine biraz daha önem vermeye başlamalısınız.

Malta köpeği kolay kolay tüy dökmez:

Evet inanılır gibi değil çünkü bazı Malta köpeği türlerinin kendilerinden büyük tüyleri var ve bu tüyler son derece uzun. Fakat gelin görün ki Malta köpeği hipoalerjenik bir ırk olarak kabul edilir ve düşünülenin aksine diğer köpeklerden bile daha az tüy döker. Tabii mevsim geçişlerinde ister istemez tüy dökecektir ama genel olarak tüy döken bir Malta köpeği ya yaşlıdır, ya streslidir, ya hormon değişimi yaşıyordur ya da kötü besleniyordur. Yani Malta köpeğiniz tüy döküyorsa işler yolunda olmayabilir. 

İyi bir eğitim alırsa hayranlık verici numaralar yapabilir:

Malta köpeği son derece küçük olduğu için kendisinden beklendiği üzere son derece çevik bir canlıdır. Bekçi köpeği özellikleri sayesinde refleksleri inanılmaz hızlı olduğu için komutlara anında yanıt verebilir. Ayrıca sadık canlılar da oldukları için yavruluğundan itibaren iyi bir eğitim alırsa harika numaralar yapabilirler. Son yıllarda köpek yarışmalarındaki engebeli parkurlarda harika işler çıkardıkları görülmüştür. 

Çok şımarık köpeklerdir:

Malta köpeği binlerce yıldır bizimle beraber yaşıyor ve emin olun bazı durumlarda bizi bizden bile daha iyi tanıyor. Elbette gerçek alfanın sahibi olduğunu bildiği sürece bu iyi bir özelliktir ama bazı sahipler köpeklerinin alfa olmasına izin verdikleri için aralarında garip bir ilişki doğuyor. Kendini alfa zanneden bir Malta köpeği zaman zaman saldırganlaşarak istediğini yaptırabilir. Alfanın sahibi olduğunu bildiğinde ise yine istediğini yaptırır ama bu sefer küçük bir çocuk gibi sevimliliğini kullanır. 

Refakatçi köpekler olarak bilinirler:

Filmlerde ve dizilerde de sık sık gördüğümüz gibi Malta köpeği sahibi kişiler genel olarak yaşlı ve maddi durumu iyi olan insanlardır. Bu durum aslında tarihsel sürecin bir yansıması çünkü Malta köpeği antik dönemde bile bu tür insanların favorisiydi. Malta köpekleri işlevsel olarak çok da işe yarar canlılar olmadıkları ama buna rağmen son derece sevimli oldukları için ondan herhangi bir hizmet beklemeden yalnızca kendisine refakat etmesi istenen insanlar tarafından sevildi. Kucak köpeği oldukları için uzun gezilerde de taşınmaları kolaydır. 

Dünyanın en popüler küçük ırk köpeklerinden olan ve sevimli suratlarıyla dikkat çeken Malta köpeği hakkında bazılarını ilk kez duyduğunuz sıra dışı bilgilerden bahsettik. Küçük bir tür olmasına rağmen bakımı büyük sorumluluk gerektirdiği için sahiplenmeden önce iki kez düşünmeniz gerekiyor. 

Kaynak : https://a-z-animals.com/blog/10-incredible-maltese-facts/
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0