Manchester City, Taraftarların 'Hislerine Tercüman Olacak' Bir Akıllı Atkı Geliştiriyor: Ruh Halinizi Takip Edecek

5
0
0
0
0
Dünyaca ünlü futbol kulübü Manchester City, Cisco ortaklığı ile birlikte bir akıllı atkı geliştiriyor. Bu atkı sayesinde seyircilerin ve taraftarların tribünde nasıl hissettiğini anlamak da mümkün olacak.

Sporda her geçen gün daha fazla teknoloji kullanıldığına şahit oluyoruz. Bu teknolojilerden bazıları geçtiğimiz günlerde bir hazırlık maçında gördüğümüz vücut kamerası gibi deneysel olsa da, bazıları ise VAR ve gol çizgisi teknolojisi gibi oyuna dahil edilen ya da edilmesi gündemde olan teknolojiler. 

Bu teknolojiler ağırlıkla sporcular, teknik ekipler ya da hakemler göz önüne alınarak geliştiriliyor olsa da, Manchester City takımının yeni teknolojisi taraftarlara odaklanıyor. Manchester'ın mavili devi, taraftarlar için akıllı atkı geliştiriyor.

Taraftarların hislerine tercüman olacak

manchester city taraftarı

İngiliz ekibi bu ilginç teknoloji ile taraftarların biyometrik verilerini toplayıp inceleyecek. Cisco ile birlikte geliştirilen atkı, açıklamalara göre "Dünyanın en güzel oyununun kalbindeki duyguyu daha iyi anlamaya" yarayacak. 

Akıllı atkı, yanında taraftarların boyunlarına takacakları bir EmotiBit sensör ile birlikte gelecek. Bu sensörden ayrı olarak akıllı atkıda PPG sensörü, ivme sensörü ve elektrodermal aktivite sensörü yer alacak. Bütün bu sensörlerin amacı ise taraftarların tribünde nasıl hissettiğini ortaya koyabilmek. 

Tribünden maç izlemiş herhangi biri taraftarların ruh halini anlamak için akıllı atıklara gerek olmadığını düşünebilir. Manchester City'den gelen açıklamalara göre bu atkıların amacı daha özel, daha kişiselleştirilmiş deneyimlerin yolunu açmak. Akla gelen ilk iki alternatif ise taraftarların sağlık durumunu kontrol ederek yaşanabilecek tatsız olayların önüne geçmek ve bu verilere göre ticari anlaşmalar yapmak.

İlk aşamada bu atkılar küçük bir grubun kullanımına sunulacak. Ayrıca Manchester City'nin kardeş takımı New York City FC taraftarlarından da bir test grubu oluşturulacak. Akıllı atkıların önümüzdeki sezon tüm taraftarlara satılması bekleniyor.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2022/07/30/manchester-city-testing-smart-scarf-to-track-its-fans-emotional-state/
5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0