Microsoft Edge'in Ziyaret Ettiğiniz Tüm Siteleri Bing'e Gönderdiği Ortaya Çıktı! [Verilerinizi Saklamanın Yolunu Anlattık]

11
5
1
1
0
Microsoft Edge'in kullanıcıların tıkladıkları tüm URL'leri Bing'e ait bir API'ye gönderdiği tespit edildi. Olayın ortaya çıkmasının ardından Microsoft, bunu bilerek yapmadığını açıkladı. Eğer takip edilmek istemiyorsanız, birkaç adımda bu durumdan kurtulabilirsiniz.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un yapay zeka dopingi sayesinde son dönemlerde adından sıklıkla söz ettirmeye başlayan internet tarayıcısı Edge ile ilgili çok garip bir gelişme yaşandı. Microsoft Edge'in, bir kullanıcının ziyaret ettiği tüm internet sitelerini, arama motoru Bing'e ait bir API'ye aktardığı tespit edildi. Peki Microsoft Edge neden böyle bir şey yapıyor?

İlk olarak Reddit'te gündem olan sorun, Microsoft'un kullanıcıyı takip etme hamlesinin bir parçası gibi düşünüldü. Ancak durum pek de böyle değildi. Microsoft'un geçtiğimiz yıl test ettiği, kısa bir süre önce de kullanıma sunduğu bir özellik, olması gerektiği gibi çalışmıyordu. Hal böyle olunca da kullanıcıların gezinti yaptığı tüm URL'ler, Bing API'sine aktarılıyordu.

Neyse ki takip edilmekten kurtulmanın kolay bir yolu var!

Microsoft edge

Diyelim ki Microsoft Edge kullanıyorsunuz ve içerik oluşturucu takip etme özelliği size çoktan geldi. Gezindiğiniz tüm URL'leri Bing'e aktaran bu özelliğin sizi takip etmesini engellemek isterseniz, yapmanız gereken tek şey ayarlar bölümüne gidip, özelliği devre dışı bırakmak. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

  • Adım #1: Microsoft Edge'i açın.
  • Adım #2: Ayarlar bölümüne girin.
  • Adım #3: Gizlilik, arama ve hizmetler seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: Hizmetler başlığı altında "Microsoft Edge'de içerik oluşturucuları takip etmek için önerileri göster" özelliğini kapatın.

Microsoft Edge'in içerik oluşturucu takip etme özelliği şöyle görünüyor:

Microsoft Edge özellik

Microsoft, sorunu çözmek için harekete geçti

The Verge, Reddit ve diğer platformlarda tespit ettiği hata raporlarını Microsoft'a gönderdi. Bir Microsoft sözcüsü, raporların farkında olduklarını ve hatayı çözmek için harekete geçtiklerini söyledi. Sorunlu özellik, çok yakın bir gelecekte düzgün çalışabilecek gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/4/25/23697532/microsoft-edge-browser-url-leak-bing-privacy
11
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
5
1
1
0