Microsoft ve Google, Son 3 Ayda Ne Kadar Para Kazandıklarını Açıkladı: İkisinde de Haberler Kötü

10
1
1
1
1
Microsoft ve Google, 2022'nin ikinci çeyreğinde toplamda ne kadar gelir elde ettiğini paylaştı. Her iki şirket için de mali durumun kötüye gittiğini işaret eden bazı haberler var.

Şirketler, geçtiğimiz ay ardımızda bıraktığımız 2022 yılının ikinci çeyreğine dair raporlarını yayımlamaya başladı. Nisan – Haziran aylarını kapsayan üç aylık süreç hakkında bugün raporlarını paylaşan isimler Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Microsoft oldu. Google, kazancında düşüş yaşarken Microsoft’taysa yalnızca ufak bir miktar artış görüldü.

Teknoloji şirketlerinin zor günlerden geçtiği ve hisse değerlerinin çakıldığı bir dönemi kapsayan raporlara göre Google, son üç ayda toplam 69,7 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin geliri geçtiğimiz yıla göre 7,8 milyar dolar artmış olsa da kârında düşüş yaşandı. Google, bu çeyrekte 16 milyar dolar kâr etti. Bu sayı geçtiğimiz yılın aynı döneminde 18,5 milyar dolara denk geliyordu.

Google'ın en büyük gelir kaynağı elbette reklamlar oldu:

google

Paylaşılan rapora göre Google, gelirinin büyük bir çoğunluğunu “Google Arama ve diğer” reklamlarından kazandı. Bu kalemden elde edilen gelir, 40,7 milyar dolar idi. Ayrıca Google Cloud’dan 6,2 milyar dolar ve YouTube reklamlardan 7,3 milyar dolar kazandı. Şirket, son 1 yıl içinde çalışan sayısını 29 bin 958 kişi daha artırarak 174 bin 14’e çıkardı.

Microsoft'ta gelir arttı ama önemli tehlikelerin de varlığı hissedildi:

microsoft

Microsoft’un paylaştığı rapora göreyse şirket, 2022’nin ikinci çeyreğinde toplam 51,9 milyar dolar gelir ve 16,7 milyar dolar kâr elde etti. Şirketin geliri yıllık bazda %12, kârı ise %2 oranında artmış olsa da bazı önemli detaylar da yer aldı. Windows satışları, PC satışlarının da düşmesiyle %2 oranında düştü. Xbox satışlarından elde edilen gelirde de %11’lik düşüş görüldü. Şirketin tüm oyun departmanında elde ettiği gelir ise %7 oranında düştü.

10
1
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
10
1
1
1
1