Microsoft'tan App Store ve Google Play Store'a Rakip Olacak Oyun ve Uygulama Mağazası Geliyor!

41
5
3
1
0
Microsoft, hem Android'in Google Play Store'u hem de Apple'ın App Store'una rakip olacak bir uygulama mağazası çıkaracak.

Daha önce Windows Phone işletim sistemi ve kendi ürettiği Lumia serisiyle mobil dünyada varlığını hissettiren Microsoft, pazar payının düşmesiyle hem işletim sistemi hem de telefonlarını geliştirmeyi durdurmuştu. Microsoft’un mobil dünyadaki varlığı o gün bugündür çok düşük seviyedeyken bugün büyük bir haber geldi.

Financial Times’a konuşan Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, Microsoft’un bir uygulama mağazası yayınlayacağını açıkladı. Üstelik uygulama mağazası, Avrupa Birliği’nde Mart 2024’te yürürlüğe girecek Dijital Pazar Yasası sayesinde hem iPhone hem de Android işletim sistemlerinde yer alacak.

iPhone’larda App Store dışında bir uygulama mağazası mı? Evet!

microsoft

Phil Spencer, Avrupa Birliği’nin Dijital Pazar Yasası ile birlikte şirketin mobil uygulama mağazası fikrinin başarıya ereceğini ifade etti. Söz konusu yasa, Apple ve Google’ın işletim sistemlerini daha açık hale gelmesini sağlayacak. Bu sayede şirketler, kendi uygulama mağazalarını iPhone’lara bile getirebilecek. 

Tabii bu durumu Android tarafında yıllardır görmeye devam ediyoruz. Fakat Apple, bugüne kadar App Store dışında hiçbir uygulama mağazasına ve hatta uygulamaların kendi içinde alışveriş imkânı sunmasına izin vermiyordu. Tabii bu cümlenin ikinci kısmı, Epic Games davası ile sona ermişti. Hatta geçtiğimiz aylarda Microsoft'un bir mobil oyun mağazası üzerinde çalıştığı da ortaya çıkmıştı.

Microsoft neden kendi mobil uygulama mağazasını açmak istiyor?

microsoft

Bu sorunun cevabı aslında Microsoft’un geçmiş hamlelerinde gizli. Şirket, bugüne kadar Ninja Theory, Playground Games, Bethesda bünyesindeki Zenimax Media ve son olarak Activision Blizzard’ı satın almak üzere anlaşmaya varmış, mobil tarafta da büyük bir kütüphane oluşturma imkânına kavuşmuştu.

Microsoft’un uygulama mağazası da kendi bünyesinde geliştirilecek tüm yeni mobil oyunların sadece kendi mağazasından indirilmesini, bu mağaza üzerinden alışveriş yapılmasını sağlayacak. Böylece şirket hem Google ve Apple’a komisyon ödemeyecek hem de gelişen mobil oyun dünyasında büyük bir bilinirliğe kavuşacak.

Ayrıca Activision'ı satın almasıyla halihazırda dünyanın en çok oynanan oyunların bazıları olan Call of Duty: Mobile ve Candy Crush serisindeki tüm oyunların sahibi olacağını da belirtelim. Bu oyunlar ayrıca oyun içi ödeme yapılan oyunlar arasında da üst sıralarda yer alıyor.

Microsoft bu hamleyle birlikte mobil oyunları ve Microsoft uygulamalarını kullanıcılara komisyonsuz bir şekilde (muhtemelen Play Store ve App Store'dan daha ucuza) sunabilecek. Bu da hem şirketin daha çok para kazanmasına hem de kullanıcıların daha az para ödemesine imkan sunacak. Yani iki taraf için de kârlı bir anlaşma gibi duruyor.

Ayrıca bu uygulama mağazasının Microsoft’un bugün Xbox Cloud Gaming ile bulut üzerinden oynanabilen oyunlarına yer vermesi de beklenebilir. Daha önce ortaya çıkan bilgilerde Microsoft'un mobil cihazlar için Game Pass benzeri bir abonelik sistemi üzerinde çalıştığı da iddia edilmişti.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/03/20/microsoft-banks-on-regulations-to-build-a-mobile-games-store/
41
5
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
41
5
3
1
0