Milyarder Girişimciye Göre 10 Yıl Sonra Müziğin Yerini Başka Bir Şey Alacak

46
15
12
8
6
Milyarder bir girişimci, gelecekte müzik endüstrisinde büyük yıkım yaşanacağını, bunun sebebinin de yapay zekâ olacağını düşündüğünü açıkladı.

Yapay zekâ, son yıllarda en hızlı gelişen ve en çok farklı uygulama alanına kavuşan uygulamalar arasında yer alıyor. Paint benzeri çizimleri gerçekçi doğa manzaralarına dönüştüren yapay zekâlardan çok gelişmiş yıldız konum hesaplamaları yapanlara, insanlarla konuşup onlara yardımcı olanlara kadar pek çok farklı uygulamaya sahipler.

Elbette müzik yapan yapay zekâlar da var. Gelecekte müzisyenleri ve müziği yapay zekânın riske atması bekleniyor. Bu risk, yapay zekânın daha iyi müzik yapacağından değil, herkes için ihtiyacına özel bir müzik alternatifi üretebilecek olmasından kaynaklanıyor.

Hint asıllı ABD’li milyarder girişimci Vinod Khosla, yıkıcı teknolojilerin masaya yatırıldığı bir panelde konuştu. Khosla, gelecekte yapay zekâ tarafından üretilecek olan müzik alternatifi bir şeyin, kişilerin ihtiyaçlarına özel olarak şekillenip tam olarak tatmin sağlayacağını ve müziğe olan ihtiyacı ortadan kaldıracağını düşünüyor.

Khosla, bu şarkı eşdeğerlerinin yerine yapay zekânın oluşturacağı seslerin, gerçek zamanlı olarak o anda üretileceğini söyledi.

PopGun Labs ve ALYSIA gibi örnekler, yapay zekâ tabanlı müzik üretiminin mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Kullanıcılar, YouTube ve Spotify’da tavsiye edilen müzik listelerine daha çok ilgi duyuyor. Bu da yapay zekânın insanların isteklerini öğrenebildiğini gösteriyor.

Öte yandan insanlık olarak ilkel güdülerimizi ve yüzyıllar içinde edindiğimiz alışkanlıkları terk etmeme konusunda oldukça kararlıyız. Elektronik müziğin ve ASMR gibi uygulamaların bile hâlâ tartışıldığı bir yerde 10 yıl, biraz iddialı bir çıkış gibi duruyor. Kaldı ki müziğin sosyal bir yanı da var. Gelecekte yapay zekâ kişilerin ruh haline en uygun şarkıyı bulabilecek olabilir ama anlık olarak en iyi şarkıyı yazacak olması fikri tartışmaya açık bir konu olarak kalacak.

Kaynak : https://www.haberturk.com/10-yil-sonra-muzik-dinlemeyecegiz-2491885-teknoloji#
46
15
12
8
6
Emoji İle Tepki Ver
46
15
12
8
6