NASA, Ay'a Göndereceği Astronotları Açıkladı: İlk Kez Bir Kadın ve Bir Siyahi Ay'a Gidecek...

7
3
1
1
0
NASA, Artemis II görevi ile Ay yörüngesine fırlatılacak dört astoronotu belirledi. Bir kadın, bir siyahi, bir Kanadalı ve deneyimli bir NASA astronotu Ay'a gönderilecek.

İnsanlığın yeniden Ay’a ayak basmasını hedefleyen NASA’nın Artemis programı, 16 Kasım’daki ilk görev ile başladı. Görevde, NASA’nın Orion uzay aracında herhangi bir astronot yer almadı. Görev, dev fırlatma roketi Space Launch System ve Orion uzay aracı için bir test idi.

Programın ikinci görevi ise astronotları Ay yörüngesine göndermeyi hedefliyor. Kasım 2024’te gerçekleşmesi planlanan görev için NASA, bugün astronotlarını seçti. Artemis II görevinde yer alacak astronotlar şu şekilde açıklandı:

Artemis II ile Ay yörüngesine gönderilecek astronotlar:

artemis astronot

  • Reid Wiseman (NASA)
  • Victor Glover (NASA)
  • Christina Koch (NASA)
  • Jeremy Hansen (Kanada Uzay Ajansı)

Astronotları yakından tanıyalım:

astronot

NASA astronotları Reid Wiseman, Victor Glover ve Christina Koch, daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) zaman geçiren isimler arasında yer alıyor. Jeremy Hansen ise bu görevde ilk uzay uçuşunu gerçekleştirecek.

47 yaşındaki Wiseman, NASA astronotu olarak seçilen ilk test pilotu idi. 2014 yılında, ISS’te toplam 165 gün geçirdi. Kasım 2022’ye kadar NASA astronotları için en kıdemli pozisyon olan Baş Astronot görevini üstlendi.

46 yaşındaki Glover, ilk uzay uçuşunu SpaceX’in ikinci insanlı görevinde yaptı. ISS’te 6 aya yakın süre geçirdi. Daha önce savaş pilotluğu yapan astronot, 2000’li yıllarda ABD ve Japonya’da görev yaptı, 24 askeri görevi gerçekleştirdi.

44 yaşındaki Koch ise bugüne kadar toplam 6 uzay yürüyüşü yaptı. Koch, 2019 yılında uzayda ilk uzay yürüyüşü yapan kadın astronot da oldu. Ayrıca 328 gün uzayda kalarak uzayda en uzun süre kalan kadın oldu.

Son olarak 47 yaşındaki Hansen, dört aktif Kanada astronotu arasında yer alıyor. Hansen, ‘derin uzaya’ yolculuk yapan ilk Kanadalı olacak.

Artemis II görevi hakkında:

artemis

Artemis II görevi yaklaşık 10 gün sürecek. Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan fırlatmayla başlayacak görevde astronotlar, Orion uzay aracı bünyesinde Ay’ın ötesine geçecek. Dört astronot, insanlığın uzayda gittiği en uzak mesafeye ulaşacak. Ay etrafında atılan turun ardından ekip, Dünya’ya geri dönecek.

Ay’a ne zaman ayak basılacak?

Astronotların yeniden Ay’a basacağı görev, Artemis III görevi olacak. 2025 yılında başlaması planlanan görevde yer alacak astronotlar henüz belirlenmedi. Öte yandan görevin 2026 ve ötesine ertelenme ihtimali de bulunuyor.

Kaynak : https://edition.cnn.com/2023/04/03/world/artemis-2-astronaut-crew-scn/index.html
7
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
1
1
0