Tarihte İlk Kez Bir Asteroit Yörüngesinden Saptırıldı: Sonumuz Dinozorlar Gibi Olmayacak

30
5
3
0
0
NASA bilim insanları, bugün yaptıkları açıklamada geçen haftalarda gerçekleşen DART görevinin başarıyla tamamlandığını ve gezegenin dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye hazır olduğunu açıkladı.

NASA’nın 2017 yılında duyurduğu DART sistemi gezegenimizi asteroitler gibi dış tehditlere karşı korumak ve sonumuzun dinozorlar gibi olmasını engellemek için tasarlanmıştı.

Bazı ufak tefek aksamalar ve gecikmelerin ardından DART görevinin ilk denemesi, geçtiğimiz haftalarda gezegenimiz için tehdit oluşturmayan bir Dimorphos asteroidi üzerinde yapılmıştı. Bugün yapılan açıklamada ise yapılan testi sonuçları hakkında bilgiler paylaşıldı.

Asteroid’in yönü başarıyla değiştirildi

Yapılan açıklamada Dimorphos’un yörüngesinin başarıyla değiştirildiği açıklandı. Asteroidin yok edilmesine ek olarak görev süresi ve şekli hakkında da kritik bilgiler paylaşıldı. Bu küçük asteroidin yok edilmesi için hemen yanında bulunan “abisi” Didymos’un yörüngesi kullanıldı. Sadece bir buzdolabı büyüklüğündeki DART aracı, Didymos’un yörüngesini kullanarak saatte 26 bin kilometre hıza ulaştı ve küçük asteroide çarparak yörüngesini değiştirmeyi başardı.

NASA bilim insanları, 11 saat 55 dakika olarak belirlenen DART görevinin 11 saat 23 dakikada tamamlandığını açıkladı. Mühendislerin yaptıkları simülasyon testlerinde, DART aracının görev süresini 10 dakika kısaltması bekleniyordu ancak görev süresi tam 32 dakika kısaltıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan NASA yöneticisi Bill Nelson, “Bu görev, NASA’nın evrenden gelecek her türlü tehlikeye karşı hazır olduğunu kanıtlıyor.” diyerek projenin başarısını ve NASA bilim insanlarını tebrik etti.

Ayrıca yakın zamanda benzer bir fırsatın ortaya çıkması halinde DART görevinin daha büyük bir asteroidde tekrarlanabileceği de açıklandı.

Kaynak : https://gulfnews.com/world/americas/nasa-says-dart-spaceship-successfully-deflected-asteroid-in-test-to-save-earth-1.1665512389261
30
5
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
30
5
3
0
0