NASA’nın Mars 2020 Aracı “Pazularını’ Gösterdi (Video)

14
2
1
0
0
NASA’nın Mars 2020 görevinde kullanmayı planladığı aracın yeni bir videosu paylaşıldı. NASA bu paylaşıma Biceps Curl dedi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2020 yılında Mars’a göndereceği aracının yeni bir videosunu paylaştı. Rover tipi aracın yaptığı hareketi yetkililer, spor salonlarında yapılan Biceps Curl hareketine benzetti. 

Araç, önümüzdeki yıl fırlatıldıktan sonra 2021 Şubat’ında kızıl gezegene iniş yapacak. Jezero Krateri’ne inecek olan araç, gezegen yüzeyinden toprak ve taş örnekleri toplayacak. Haliyle NASA aracın kuvvetli olduğundan emin olmak istiyor. 

Aracın 2 metreden biraz daha uzun olan robotik kolu, 40 kilogram ağırlığa sahip. Elektrikli motorlarla hareket eden kolun üzerinde 5 eklem noktası bulunuyor. Bu robotik kol, insan kolunun hareketlerini taklit edebilecek. 

Mars-2020-rover

Mars 2020 görevinde çalışan mühendis Dave Levine, bu videoda kolu ve tareti ilk defa bir arada kullandıklarını ve her şeyin planlandığı gibi gittiğini test ettiklerini vurgularken, aracın hareketini kısıtlayan ya da hareketinin akıcılığını bozan bir durumla karşılaşmadıklarını söyledi.

 

Bu araç, Mars’a gönderilen 7. araç olacak. Daha önce de Curiostiy, Insgiht, Spirit ve Opportunity gezegene gönderilmişti. Opportunity, şubat ayında NASA tarafından emekli edilene kadar 14 yıl boyunca gezegen yüzeyinde aktif olmuştu. Şu anda Mars yüzeyinde en uzun süre aktif olma rekoru da ona ait. 

Yeni aracın henüz bir ismi olmasa da NASA, ülkedeki ilköğretim öğrencilerinin aracın ismini belirleyebileceği bir yarışma düzenledi. Araştırmacılar, yeni araç sayesinde ilk defa Mars’tan toplanan örneklerin Dünya’ya getirilebileceğini umuyor. 

Bu arada, NASA Jet Propulsion Laboratory YouTube kanalı, Mars 2020 Rover'ının üretimini canlı olarak yayınlıyor. Bunu da aşağıdan, ya da buraya tıklayarak takip edebilirsiniz:

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/news/nasa-mars-rover-does-bicep-curls-watch-video/
14
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
2
1
0
0