NASA’nın Paylaştığı, Ay Tutulması Sırasında Çekilmiş Büyüleyici Görüntü

46
10
5
1
1
NASA, geçen hafta yaşanan Ay tutulmasında çekilen bir fotoğrafı, 'Günün Astronomi Fotoğrafı' etkinliğinde paylaştı. Ortaya çıkan görüntüler nefes kesici türden oldu.

Gökyüzü gözlemcileri, geçtiğimiz hafta büyüleyici bir gök olayına tanıklık etti. Dünya'nın gölgesinin Ay'a düşmesi sonucunda oluşan nefes kesici görüntüyü deneyimleyen gözlemciler, unutulmaz anlar yaşadı.

Ay tutulmaları, Dünya'nın Güneş ve Ay arasına girmesiyle oluşan astronomik bir olay olarak biliniyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan olaydaysa dolunay şeklinde olan Ay, neredeyse Güneş ve Dünya'yla mükemmel bir şekilde sıralandı. Bu olayın üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra NASA, Günün Astronomi Fotoğrafı etkinliğinde Ay'ın fotoğrafını paylaştı.

ay tutulması

(NASA'nın paylaştığı görsel)

Cristian Fattinnnazzi isimli bir fotoğrafçı tarafından çekilen muazzam fotoğraf, İtalya, Montecassiano'dan geldi. NASA "Aristoteles, milattan önce dört yüzüncü yıllarda Dünya'nın yuvarlak gölgesini Ay üzerinde görmüştü" açıklamalarını kullandı.

nasa

Fotoğrafın çekiminden de bahseden NASA, "insanların bu denli yüksek dinamik aralıkla (HDR) fotoğraf çekebilmesi, gölgelerin de yakalanmasını kolaylaştırıyor. Geçen hafta yaşanan kısmi Ay tutulması, 15 adet görüntüden oluşuyor. Parlak olan bölümlerin fazla parlamaması için saniyenin 1/400'ü gibi kısa bir pozlamaya sahip olan görsel, en karanlık bölümlerin yanı sıra parlak bölgeleri de ortaya çıkardı" şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu etkileyici Ay tutulmasındaki en karanlık bölümün tamamen karanlık olmadığını belirten NASA, Dünya atmosferinden yansıyan ışıkların Ay yüzeyini çok az da olsa aydınlattığını belirtti.

Bir sonraki Ay tutulmasının 26 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak : https://www.mirror.co.uk/science/nasa-reveals-stunning-photo-earths-18556080
46
10
5
1
1
Emoji İle Tepki Ver
46
10
5
1
1