NASA'nın Temiz Yakıtı İlk Kez SpaceX'in Falcon Heavy Aracında Kullanılacak

14
5
2
0
0
NASA'nın temiz yakıtı, SpaceX Falcon Heavy roketiyle ilk uzay uçuşunu gerçekleştirecek.

NASA’nın Yeşil Uzay Gemisi Yakıtı İnfüzyon Görevi (GPIM), STP-2 adı verilen bir teknoloji testinin parçası olarak 24 Haziran’da SpaceX Falcon Heavy roketinde kullanılacak. NASA’dan yapılan açıklamaya göre, gücünü temiz teknolojiden alan ufak bir kutu şeklindeki GPIM, uzaydaki ilk düşük toksiklikteki uzay yakıtı olacak. Temiz bir yakıt olan hidroksil amonyum nitrat, uydularda ve uzay araçlarında roket yakıtı olarak kullanılan hidrazinin alternatifi olarak kullanılacak.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Görevi Direktörlüğü’ndeki yöneticilerden olan Steve Jurczyk “Geliştirdiğimiz bu teknoloji çevreyi korumayı açısından oldukça önemli ve maliyetleri azaltma potansiyeline sahip” dedi.

NASA’ya toplam maliyeti 65 milyon dolar olan GPIM, ilk itici güç testinden 2013 yılında geçmişti. Bu ay, NASA’nın uzay uçuşları için verimli ve sürdürülebilir bir alternatif olma hedefi için önemli bir adım daha atmış oldu.

Şu an birçok uzay aracında hidrazin kullanılıyor ancak NASA’nın yeni yakıtının %50 daha verimli ve daha az yakıt kullanarak daha uzun görevler gerçekleştirme gibi vaatleri bulunuyor.

NASA’ya göre yakıt, daha yüksek bir yoğunlukta ve bu da daha fazla yakıtın daha az bir alanda depolanabileceği anlamına geliyor. Ayrıca donma noktası daha düşük ki bu da sıcaklığını koruması için daha az uzay aracı gücüne ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Görevi Direktörlüğü’nde teknoloji gösterim görevleri programı yöneticisi olan Dayna Ise “Oldukça tehlikesiz, üniversitelerde ve daha önce yakıt yüklemesinin yapılamayacağı diğer ortamlarda yükleme yapılabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca kargoyla da gönderilebiliyor, yani kargoyla gönderilebilecek kadar güvenli” dedi.

Kaynak : https://www.space.com/falcon-heavy-nasa-testing-clean-fuel-stp2.html
14
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
5
2
0
0