NASA, Dünya’yı Göktaşlarından Koruyacak Sistemi DART'ı Çok Yakında Test Edecek

9
3
2
0
0
NASA, uzun zamandır merak edilen gezegen savunma sistemini test etmeye hazırlanıyor. Bu sistemin amacı ise uzaydan gelen başıboş göktaşlarını saptırarak gezegenimizi korumak.

Dinozorların sonunu uzaydan gelen başıboş bir göktaşı getirmişti. Çarpmanın etkisiyle dev bir krater oluşmuş, çarpmayı takip eden olaylar da dev canlıların sonunun gelmesine neden olmuştu. Benzer bir akıbeti insanların da yaşamaması için planlar bulunuyor.

Bu planlardan biri de NASA’nın DART adı verilen Çift Asteroid Yeniden Yönlendirme Testi görevi. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi gözüken bu proje, Eylül ayında test edilecek. Bu amaçla "vurulacak" asteroid de belirlendi. 

Nişan al, hazır, ateş!

dart

DART görevinin gerektiğinde çalışacağından emin olmak isteyen NASA, bu amaçla ilk denemeyi Dimorphos adlı göktaşı üzerinde yapacak. Bu göktaşı, NASA'dan gelen açıklamaya göre "Dünya'ya karşı hiçbir tehdit içermiyor." Hatta bu ibareyi NASA'nın neredeyse tüm pazarlama ürünlerinde de görüyoruz. 

Aslında DART ismindeki D harfiyle gösterilen Double (Çift) sözcüğü, sırf sistemin ismi dart olsun diye eklenmiş bir şey değil. Sistem aynı anda iki araç birden ateşliyor. Bu iki araçlı sistem sayesinde göktaşlarının saptırılması böyle sağlanıyor. İlk denemede ise aslında Dimorphos ve onun yanında yer alan Didymos göktaşı vurulacak. Bu iki asteroid bir ikili sistem oluşturuyor. Böylece sistem farklı hedeflerle test edilecek. 

NASA yetkililerine göre çarpışma saatte 23 bin kilometreden hızlı olacak. Öte yandan bu çarpışmada aklınıza Armageddon filmi gelmesin, gök cismi yok olmayacak, sadece doğrultusu değişecek. Sürecin ne kadar başarılı olduğunu ise yer teleskopları ile yapılacak olan ölçümler gösterecek. NASA araştırmacılarına göre bu çalışma, ileride geliştirilecek sistemler için de önemli veriler sağlayacak.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/nasa-test-deflecting-asteroid
9
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
2
0
0