NEC'in Uçan Araba Prototipi, Japonya'da Test Edildi (Video)

9
4
3
3
2
Günümüz teknolojisinde uçan araçlar bir hayal ürünü olmaktan çıktı. Geçtiğimiz hafta ilk denemesi başarıyla gerçekleştirilen NEC şirketine ait uçan araç, yerden 3 metre yüksekliğe kadar çıkabildi ve bu görüntüler, kayıt altına alındı.

NEC isimli teknoloji şirketi, "Geleceğe Dönüş" filminden hatırladığımız uçan araba konsepti üzerinde bir süredir çalışıyordu. Bugün uçan arabanın prototipi, Japonya'da yaklaşık bir dakika boyunca test edildi. Araç test süresi boyunca yerden 3 metre yüksekte havada kaldı.

Tokyo merkezli bir küresel teknoloji şirketi olan NEC tarafından üretilen ilk prototip, özerk teslimat uçuşları için tasarlandı ve tipik bir arabadan çok bir uçak gibi görünüyor. Aracın yerden yükselmek için 4 adet pervanesi bulunuyor.

Uçan Araç

Araç, Tokyo'da şirketin tesisinde içerisinde yolcu olmadan yerden yaklaşık 3 metre yükselebildi ve bu anlar, YouTube üzerinden paylaşıldı. NEC Corporation Başkan Yardımcısı Norihiko Ishiguro, bir basın açıklamasında “NEC olarak uçan araçlara odaklanmış bir seyahat devrimi yaşanacağına inanıyoruz” dedi. Ishiguro, sözlerine “O zaman geldiğinde, teknoloji ve hizmetleri bir yönetim üssü olarak sunmak istiyoruz” şeklinde devam etti.

Bu yeni teknolojinin, piller ve güvenlik hakkında hâlâ bazı sorunları var ancak bu araçlarda bulunan "elektrikli dikey kalkış ve iniş" teknolojisinin helikopterlerden daha ucuz, daha sessiz ve daha erişilebilir olması, araçların geleceği için bir artı. Ayrıca aracın, trafiği sıkışık şehirlerde kargo taşınması veya eğlence amaçlı seyahat etmek için kullanılabileceği de varsayılıyor.

Şirket yetkilisi Ishiguro’ya göre 2023’te kargoların dağıtımına başlanmış olacak ve 2030’larda günlük seyahat amacı için uçan araçlar kullanılmaya başlanacak. Önümüzdeki yıllarda uçan otonom araçların kullanılması hayatı nasıl etkiler şimdilik bilinmez ancak şirketin de belirttiği gibi bu araç, devrimsel bir yeniliğin başlangıcı olabilir.

Kaynak : https://gadgets.ndtv.com/transportation/news/nec-unveils-flying-car-prototype-in-japan-hovers-10-feet-above-ground-for-a-minute-in-public-test-2080699
9
4
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
9
4
3
3
2