Neden Gökyüzüne Çıplak Gözle Bakıldığında Gezegenleri Görmeyiz?

52
5
4
2
0
Gökyüzüne baktığımızda yıldızlar ve Ay’ı görüp, neden diğer gezegenleri göremiyoruz?

Geceleri gökyüzüne baktığımızda yıldızları ve Ay’ı rahatça görebiliyoruz, gündüz ise Güneş’i ancak hiçbir şekilde çıplak gözle gezegenleri gözlemleyemiyoruz. Bu haberimizde bu karmaşık sorunun cevabını siz takipçilerimize vermeye çalışacağız.

Bunun sebeplerinden biri, Ay’ın kendi başına bir cisim olması ve başka bir nesnenin yansıması olmamasıdır. Aynı karanlıkta bir objeye el feneri tutup görmeniz gibi Ay’ın Güneş’in ışığını yansıtması sebebiyle geceleri Ay’ı görebiliyoruz.

Yıldızlar da aynı şekilde kendi başlarına birer cisimdir ancak Ay’dan farklı olarak yıldızlar, el fenerini yüzünüze tuttuğunuzda gerçekleşen olay gibi kendi ışıklarını üretirler. Güneş de bir yıldız olduğundan o da bu kategoriye giriyor. Diğer yıldızlardan farkı ise Dünya’ya daha yakın olması.

Jüpiter, Venüs, Mars, Satürn ve Merkür, sanıldığının aksine Dünya’dan çıplak gözle gözlemlenebilir ancak çok uzak oldukları için birer yıldız gibi görünürler. Aynı Ay’daki durum gibi gezegenler de Güneş ışığını yansıttıkları için böyle gözükür.

Örnek olarak bir teleskop ya da dürbün yardımıyla Satürn’e bakarsanız onu bir yıldızdan ziyade misket şeklinde gözlemlersiniz ve etrafındaki halkaları da kolayca görebilirsiniz. Yine böyle gözükmesinin sebebi ise Satürn'ün Dünya’ya çok uzak olması.

Gökyüzüne baktığınızda parıldayan şeylerin bir yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu anlamak istiyorsanız parlayan cisme 15 saniye kadar gözünüzü ayırmadan bakın. Eğer parıldayan ışık yanıp sönüyor gibi geliyorsa bu bir yıldızdır, sabit ışık yansıtıyorsa gezegendir.

Kaynak : https://seyler.eksisozluk.com/dunyadan-ciplak-gozle-bakinca-neden-ay-ve-yildizlari-gorup-gezegenleri-goremiyoruz
52
5
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
52
5
4
2
0